41. kez düzenlenen İstanbul Maratonu’nda rekor

0
89
41. kez düzenlenen İstanbul Maratonu'nda rekor

Bu sene 41.’si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu’nu parkur rekoru kıran Kenyalı atlet Daniel Kipkore kazandı. Kadınlarda ise Hirut Tibebu birinciliği göğüsledi.

Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nu birincilikle kazanan Kenyalı atlet Daniel Kipkore, parkur rekoru kırdı. Kadınlarda ise birinciliği Etiyoyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.

Bu sene’nin sloganı “İstanbul senin, durma koş” olan Vodafone 41. İstanbul Maratonu 42 kilometre 195 metrelik uzunlukta yapıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsün’den başlayan maraton Sultanahmet Meydanı’nda son buldu. Maraton’da atletlere tempo veren ve “Tavşan Atlet” olarak başlayan Kibet, yarışı birincilikle bitirdi. 2 saat 9 dakika 44 saniyelik derecesiyle birinci bitiren Kibet İstanbul Maratonu’nun parkur rekorunun da yeni sahibi oldu.

İstanbul Maratonu’nu 2. Bitiren Etiyopyalı atlet’in parkur rekoru 2.09.57 olurken, 3. Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo oldu. Türkiye adına yarışayan Polat Kemboi Arıkan 2.12.57 ile 6. Sırada tamamladı.

Kadınlarda ise Etiyoyalı atlet Tibebu 2.23.40’lık derecesiyle yarışı birinci sırada bitirdi. Yine aynı ülkeden Tigist abayechew 2.25.15’lik zamanıyla Tigist Abayechew yarışı 2. sırada bitirdi. Kenyalı Maurine Chekemoi 2.24.16’lık derecesiyle üçüncü oldu. Türkiye adına yarışan ve en iyi dereceyi yapan Büşra Nur Koku maratonda 8. sırada yer aldı.

Bu sene 41.’si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu’nun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi. 

Bu yılki düzenlenen İstanbul Maratonu’na 106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişi katıldı.

Organizasyonda 42,195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15 kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koşuyor. 8 kilometrelik halk koşusuna ise 100 bin civarında vatandaş katılım gösterdi.

Maratonun 15 kilometre parkuru, “Türkiye’nin en çok sporcu ile koşulan yol yarışı” unvanını aldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz