ABD YPG’yi geri çekti: MASADA TÜRKİYE KAZANDI

0
96
ABD YPG’yi geri çekti MASADA TÜRKİYE KAZANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önce baş başa ardından heyetler halinde gerçekleşen uzun görüşmelerden sonra harekata 5 gün ara verilirken Türkiye’nin isteklerinin tümüyle kabul edildiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı İbrahim Kalın, görüşmeler sonrası “Sahada ve masada akıllı, kararlı ve güçlü hamlelerle Türkiye kazandı” twitini attı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre Türkiye’nin ABD ile yaptığı anlaşma, halihazırda TSK’nın SMO (Suriye Milli Ordusu) ile gerçekleştirdiği alan olan Tel Abyad ile Resulayn arasındaki 120 km uzunluk ve 30-32 km derinliği kapsıyor. Önümüzdeki 120 saat içinde ABD’nin eğitip, silahlandırdığı YPG/PYD tüm unsurlarıyla bu bölgeden çekilecek. Çekilme sırasında TSK ve SMO sessiz kalacak. ABD, YPG’nin bu çekilişi için Türkiye’ye güvence verdi.

Çekilme sorunsuz gerçekleştikten sonra ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye yönelik uygulamaya soktuğu yaptırımların tümünü durduracak. Türkiye 120 km uzunluk ve 30-32 km derinlikteki bu alanı güvenli bölge olarak ilan edecek ve SMO üzerinden kontrolünü sağlayacak.

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi Brett McGurk, bu anlaşmayı “Trump’ın Türkiye karşısında diz çökmesi” olarak tanımladı. YPG’nin eğitilmesi, silahlandırılması PYD üzerinden kurulan SDG örgütlenmesi ve kanton yapılanmasının mimarı ve uygulayıcısı olan Brett McGurk’un öncülüğüne soyunduğu Trump’ın karşısında yer alan muhalefet bu anlaşmayı ABD için utanç verici görüyor ve bir yenilgi olarak değerlendiriyor. Kongre karşısında sıkışan Trump ise Türkiye ile varılan bu mutabakatı bir başarı olarak sunuyor.

Varılan anlaşmada Türkiye’de yaşayan göçmenlerin Suriye’ye dönüşü ve güvenli bölgeye iskanı konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Bölgedeki askeri varlığını tümüyle çeken ve kendi üslerini imha eden ABD, Türkiye’nin Fırat’ın doğusu olarak tariff ettiği Irak sınırına kadar olan 450 km uzunluk ve 30 km derinlik konusunda “bu bizim meselemiz değil” yaklaşımı içinde. ABD tarafı YPG/PYD’nin bu bölgede askeri olarak tutunamayacağını ifade ediyor. ABD bu alanla ilgili olarak Türkiye’nin Rusya ve Suriye ile konuşabileceğini ifade ediyor.

Suriye tarafı ise anlaşmayı “gizemli” buluyor. Beşar Esad’ın Medya ve Siyasi Danışmanı Buseyna Şaban “Güvenli Bölgeyi”, “işgal bölgesi” olarak nitelendiriyor ve Suriye ordusunun kuzeye doğru konuşlanmasını sürdürdüğünü ifade ediyor.

Türkiye ile birlikte hateket eden SMO ise anlaşmadan memnun görünüyor. Ordu sözcüsü Yarbay Yusuf Hamud, “Türkiye-ABD anlaşması olduğunu duyduk. Bizler bu anlaşmanın bir parçasıyız. Anlaşmanın hedeflerimize ulaşmada bir araç olduğunu Kabul ettik. PKK tüm güvenli bölgeden çekilmezse savaşı sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

YPG/PYD tarafından henüz net bir açıklama duyulmadı. YPG’nin ABD’nin yaptığı anlaşmaya uyacağı belirtiliyor. Ancak YPG/PYD’nin geri çekilme karşısında ABD’den ne aldığı, nerede ne şekilde duracağı henüz bilinmiyor. Geri çekilmeden hoşnut değilmiş gibi görünseler de dünyada daha çok tanınmış olmaktan “IŞİD’I yenen örgüt” olarak kabul edilmekten memnun oldukları anlaşılıyor. Ayrıca Suriye rejimi ile kurulan ittifakı da bir kazanç olarak görüyorlar.

Rusya ilk açıklaması ile varılan anlaşmadan memnun görünüyor.  Bu konuda gazeteci Murat Yetkin kendi bloğunda Rusların ne kadar işin içinde olduğunu ortaya koyan şu bilgiyi paylaştı:

 “Dün kritik görüşmelerin yapılacağı Amerikan heyetiyle toplantıların hemen öncesinde, Cumhurbaşkanlığında bir Rus heyetiyle Suriye konuşulması rastlantı değildi. Pence’in heyetinde yer alan Suriye Özel Temsilcisi Jim Jeffrey ve Ankara Büyükelçisi David Satterfield sıralarını beklerken, Erdoğan’ın Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı İbrahim Kalın, Moskova’dan gelen Özel Temsilci Aleksandr Lavrenty ve Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov ile bir başka odada Suriye konularını görüşüyordu.”

Bu durum Rusların bütün sürece hakim olduğunu gösteriyor. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan varılan mutabakatın son günü 22 Ekim’de Soçi’de Rus lider Putin ile görüşecek. ABD tarafı da Fırat’ın doğusu göndermesi yaparken Rusları işaret ederek, Moskova’nın sürecin bir parçası olduğunu göstermişti.

Ancak Rusya’nın YPG/PYD’nin geriye çekilmesinden sonra Ankara ve Şam arasında çok önceden imzalanmış olan Ankara Mutabakatı’nı hatırlatması, Türkiye’nin güvenlik koridoruna pek de sıcak bakmadığını gösteriyor. Adana Mutabakatı, terör için Türkiye’nin Suriye tarafına sınırdan 5 km kadar girmesini öngörüyor.

Sonuç olarak Türkiye hali hazırda SMO ile Suriye topraklarının beşte birini Kontrol ediyor. Eğitim, silahlandırdığı resmi maaşlı 93 bin kişilik SMO üzerinden beşte birlik bölgede güvenliği sağlıyor.

CELAL KAZDAĞLI

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz