Adam yeniden doğdu

0
164
Adam yeniden doğdu

O geceden akılda kalan cümle iki kelimeden ibaretti. Seçim sonuçlarını FOX TV’de sunan İsmail Küçükkaya kendisine özel olarak gönderilmiş telefon mesajını “İşte Muharrem İnce’nin ilk açıklaması diye canlı yayında okudu.

Muharrem İnce, rakibi Recep Tayyip Erdoğan için “Adam kazandı” diyordu.

Muharrem İnce işte o zaman kaybetti. Kamuoyu İnce’yi affetmedi. Oysa mesaj okunması için değil “Muharrem İnce neden konuşmuyor” sorusuna cevap için bir gazeteci dostun bilgisine sunulmuştu. İsmail Küçükkaya’nın mesajı okumak yerine kendisinin yorum yaparak “Muharrem İnce yenilgiyi kabul ediyor” şeklinde haberi paylaşması beklenirdi. O gece kimse işin mesleğe dair etik kısmı üzerinde durmadı.

Peki neden Muharrem İnce konuşmak yerine İsmail Küçükkaya’ya böyle bir mesaj göndermişti?

YSK’dan gelen seçim sonuçları ile CHP Genel Merkezi’nden açıklanan seçim sonuçları çok farklıydı. CHP Genel Merkezi bir süre Muharrem İnce’nin önde olduğunu söyledi. Sonra ısrarla Erdoğan’ın ilk turda kazanamadığı tezi işlendi.

O gece çuvallayan CHP Genel Merkezi

CHP Genel Merkezi o gece seçim sonuçlarını alamamış, sistemleri bir şekilde çökmüştü. Adaylığının ilanı ile seçim arasında 60 güne sahip olan Muharrem İnce’nin ayrı bir seçim izleme ofisi açması mümkün değildi. Zaten buna da ihtiyaç yoktu. CHP Genel Merkezi çok sağlam bir sistem kurduğunu söyleyip duruyordu.

CHP Genel Merkezi o gece kendi kurduğu sistem ile sonuçları alamadı. YSK’nın verileri Erdoğan’ın kazandığını gösteriyordu. Telefonla çeşitli illerden alınan sonuçlar da Erdoğan’ın kazandığı bilgisini doğruluyordu. Buna rağmen CHP Genel Merkezi hala seçimin kaybedilmediğini söylüyordu ama elinde hiç bir veri yoktu.

Belli ki durumu herkesten önce kavrayan Muharrem İnce’ydi. CHP Genel Merkezi’nde bir şeylerin ters gittiğini seziyordu. YSK’nın verilerine göre hareket etse, “direnmedi, havlu attı” denecek ve CHP Genel Merkezi’nin açıklamaları ile ters düşecekti. CHP Genel Merkezi’nin bilgilerini tekrarlasa ne olurdu? CHP Genel Merkezi’nden kendisine gelen düzenli bir veri akışı yoktu. Dolayısıyla kamuoyu karşısına çıktığında söyleyebileceği bir veriye sahip değildi. En fazla CHP Genel Merkezi’nden söylenen bilgileri tekrarlayabilirdi. Ama onların gerçeği yansıtmadığını biliyordu. Onlar gibi davransa bir saat sonra yalan söylediği anlaşılacak ve rezil olacaktı.

O gece susan İnce

 “İçki içti, sarhoştu, kaçırıldı” laflarının tezvirat olduğu anlaşıldı. O gece çıkıp konuşsa öncelikle CHP Genel Merkezi’ni eleştirmesi gerekiyordu. Kamuoyu önüne çıkmak yerine “Adam kazandı” mesajıyla sonucu kabul ettiğini belli etmek istedi. İsmail Küçükkaya izlenim olarak aktarmak yerine mesajı okuyunca bu sefer okların hedefi oldu. Kendini anlatamayacağını anlayınca uzun süre sustu.

O gün partisi tarafından ateşe atılan Muharrem İnce, şimdi yeni bir kurultay başlangıcında yine hedefe kondu. “CHP’yi ele geçirmek için Erdoğan’la gizli görüşme yapan” yalanı ile karşılaştı ve “hain” damgası ile suçlandı.

Onu asıl yıkan Genel Başkan’ın tavrıydı

Rahmi Turan haberi yazdığında henüz Muharrem İnce’nin adı geçmiyordu. Ertesi gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına çıktı. “Saraya çıkan CHP’li kim” sorusuna Kılıçdaroğlu “olmaz öyle şey” deyip yalanlamak yerine “Şaşırmadım, biliyorum, isim veremem” cevabını verdi. Muharrem İnce’yi yıkan bu cümleydi. Kendini arkasından hançerlenmiş gibi hissetti. İşbirliği için uzattığı el boşta kalmıştı.

O cevap üzerine Rahi Turan Erdoğan’la görüşen ismin Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

Bu hiç inandırıcı değildi. CHP’nin “Saray Komplosu” dediği şey döndü dolaştı CHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış bir komploya dönüştü.

Komplo açığa çıkınca Muharrem İnce doğup büyüdüğü köyünde kameraların karşısına geçti komployu kuranın CHP Genel Merkezi’nde yer tutan bir “çete” olduğunu açıkladı. “Onlar seçim gecesi bana komplo kuran çete” dedi.

Bu defa kaybeden İnce değil, İsmail Küçükkaya’nın programına çıkıp “biliyorum” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’ydu.

Muharrem İnce evet; kazanmadı ama “Adam yeniden doğdu.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz