AK Parti’de şok istifa! Mustafa Yeneroğlu istifasını açıkladı

0
93
AK Parti'de şok istifa! Mustafa Yeneroğlu istifasını açıkladı

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun partisinden istifası gündeme bomba gibi düştü. Twitter hesabından önce “Bugün 16:00’da bir basın toplantısı” diyerek bir duyuru yapan Mustafa Yenerolğu, ardından kameraların karşısına geçerek istifasının gerekçelerini anlattı.

AK Parti politikalarına muhalefetiyle bilinen Mustafa Yeneroğlu önce partinin üst yönetim organlarından olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğinden daha sonra da AK Parti’den istifa ettiğini duyurdu.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Yeneroğlu, 2-3 yıldan beri parti içerisinde birçok huzursuzluklar yaşadığını, özellikle insan hakları ve demokratik çekinceler konusunda yaşadıklarını hem parti içinde hem de kamuoyuyla paylaştığını söyledi. 

İnsan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması konusunda partinin gerekli kurullarında eleştirilerini paylaştığını, son 2 MKYK toplantısına rahatsızlıklarının karşılık bulmadığını, düzelmeyeceğini düşündüğü için katılmadığını söyledi.

Yeneroğlu’nun istifasını Erdoğan istedi

Süreci çok fazla sürdürmenin makama saygısızlık olacağını düşündüğünü belirten Yeneroğlu, istifasını Erdoğan’a verdiğini söyledi. 

Yeneroğlu AK Parti’den de istifa ettiğini söyledi. Yeneroğlu “Bugün partimizin genel sekreteri Fatih Şahin beni genel merkeze davet etti, bu görüşmede gerekçelerimi ilettim. Sayın Genel Sekreter dostane bir ortam içerisinde bu görüşlerimi bildiklerini, bu çerçevede konunun MKYK’da da konuşulduğunu Erdoğan’ın AK Parti’den istifa etmemi istediğini bildirdi. Bu görüşme üzerine AK Parti’den istifa ettim. İstenmediğim yerde kalmam mümkün olmadığı gibi ilkelerim itibariyle de istifa kararı aldım. Yaptığım eleştirilerin partimin çok büyük ekseriyetinin paylaştığına adım kadar eminim. Türkiye’nin geleceği noktasında AK Parti’li arkadaşlarımın endişelerimi paylaştığını biliyorum.” şeklinde konuştu.

Yeneroğlu: Milletvekilliğinden de istifa edebilirim

Yeneroğlu, kurulması planlanan yeni partiler hakkındaki soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Ben siyasetin yatay bir noktaya çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. AK Parti’nin başlangıcında olduğu gibi konuşan Türkiye tasavvuruna sahip bir anlayış içerisinde siyasetin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu siyasetin içerisinde olurum olmam bununla ilgili kanaatim yok. Milletvekilliğinden de istifa edebilirim zaten. Bu konuyu önümüzdeki günlerde düşüneceğim.”

Davutoğlu’nun ya da Babacan’ın partisine mi katılacak?

Eski AKP’li Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni parti kurma hazırlıklarını sürdürüyor. AKP’nin eski lider kadrosundan Abdullah Gül ve Ali Babacan da parti kurma çalışmalarına hız verdi. Kurulacak iki yeni partiye, AKP’den istifa eden milletvekillerinin katılacağı iddia edilmişti.

AKP’den istifa eden milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun da, Meclis’te bağımsız olarak mı kalacağı yoksa kurulacak yeni partilere mi dahil olacağı merak konusu oldu. Yeneroğlu yaptığı açıklamada, yeni partilere kapıyı kapatmadı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz