Benzin zammından sonra İran’da gösteriler durulmuyor

0
100

İran’da geçtiğimiz günlerde benzine yapılan % 50 zam sonrasında başlayan sokak gösterileri devam ediyor. Kirmanşah’daki gösterilerde bir emniyet görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresinin, ayda 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltildiğini açıklamıştı. Bu miktarın araç başına bir ay içinde 60 litrenin üzerine çıkması durumunda ise benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 lira) çıkartılmıştı.

Başkent Tahran’ın da içinde bulunduğu, Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Yezd, Kirman ve Kereç gibi birçok kentte benzin zammı protestoları cuma günü başlamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, protestolarla ilgili olarak, “ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor” mesajını paylaşırken, ülkede 24 saat internet erişimi engellendi. Hamaney, olayların eski İran Şahı’nın ailesi ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nün ‘sabotaj’ı olduğunu, zammın arkasaında olduğunu ve geri adım atılmayacağını söyledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz