Brexit: Londralılar ikinci bir referandum istiyor

0
133
Brexit: Londralılar ikinci bir referandum istiyor

Britanya’da Başbakan Johnson’un Brexit planının oylanması amacıyla parlamento, hiç âdeti olmadığı halde Cumartesi günü toplandı. Ancak eski Muhafazakâr vekil Letwin’in önergesiyle, oylama ertelendi.

Parlamentonun 306’ya karşı 322 oyla aldığı karar, filli olarak, Johnson’un AB’den ek süre talep etmesini gerektiriyor. Johnson ise ayak diriyor. Aynı gün Londra sokaklarında yüz binlerce kişi parlamentoya doğru yürüyerek, ikinci bir referandum talep etti.

Gösterilere çok sayıda politikacı ve ünlü katıldı. İşçi Partili parlamenterlerden Hilary Benn yaptığı konuşmada, “Demokrasilerde fikrimizi değiştirme hakkımız da olmalı” dedi. Benn’e göre ikinci bir referandum, kararını gözden geçirme hakkını topluma verecek ve nihai karar mercii de toplum olmalı.

Buna karşılık Başbakan Johnson ve eski Başbakan May, toplumun kararını verdiğini, ikinci bir referandumun anti-demokratik olacağını iddia ediyorlar.

Tahminlere göre yeni bir referandumun hazırlıkları için 22 haftaya ihtiyaç var. Mevcut duruma göre Brexit’in 31 Kasım’da gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak Başbakan AB’den ek süre ister ve alırsa, 22 haftalık süre de kazanılmış olacak. Yeni bir referandum için parlamentodan karar çıkması gerekiyor ve parlamentonun böyle bir karar verip vermeyeceği bilinemiyor. Nisan’da parlamento ikinci bir referandum teklifini 12 oy farkla reddetmişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz