Britanya seçimleri: Yeni nesil bir nesil çatışması

0
180
Britanya seçimleri: Yeni nesil bir nesil çatışması

Britanya seçimleri için geri sayım başladı.

12 Aralık’ta yapılacak seçimlerinin sonuçlarını tahmin etmek amacıyla yapılan kamuoyu araştırmalarında, Muhafazakârlar açık farkla önde görünüyor. Seçimleri ilgi çekici kılan husus, aynı kamuoyu yoklamalarına göre kamuoyunun en çok önemsediği konunun, yani Brexit’in, yarışan partilerin ikisinin kampanyalarında da gündemin alt sıralarında yer alması. Ne Muhafazakârlar ve ne de İşçi Partisi, kampanyalarının omurgasında Brexit’e yer vermediler.

Görünürde her iki parti de, İktidara gelirlerse yapacakları büyük ölçekli yatırımlarla kamuoyunu etkilemeye çalışılıyor. Yani kampanyada Keynesyen ekonomi politikaları yarışıyor gibi görünüyor. Ancak gerçekte işler, büyük ölçüde Türkiye’deki gibi yürüyor. Muhafazakârlar Corbyn’i, Corbyn’in uzlaşmaz sosyalist ajandasını bir milli güvenlik riski olarak sunarak, yani kamuoyunda tedirginlik ve korku uyandırarak yol almaya çalışıyor. Buna karşılık İşçi Partisi de Boris Johnson ile Trump’ı eşitleyerek, “dünya ikisine birden katlanamaz” mesajıyla tabanını genişletmeye çalışıyor.

Britanya’da seçmenin neredeyse biricik meselesi Brexit ve ne pahasına olursa olsun AB’den ayrılmayı savunan tek kişilik Brexit Partisi, Corbyn korkusunun da etkisiyle, Muhafazakâr Parti tarafından yutulmuş gibi görünüyor. Brexit’e şiddetle karşı çıkan ve AB’de kalmayı talep eden Liberal Demokratlar ise Muhafazakârların ve İşçi Partisinin çok gerisinde kalmış bir üçüncü parti olacaklar, kamuoyu yoklamalarına göre.

Seçime, Brexit konusunda yaşanan çıkmaz sebep olmuştu. Ancak görünen o ki seçim, çözmesi beklenen problemleri daha da derinleştirecek. Belki Johnson’un Brexit planını uygulaması için bir zemin sağlayacak ama kampanya döneminde yeterince tartışılmamış Brexit, Britanya içindeki fay hatlarını daha da derinleştirecek. Bir yanda İskoçya’daki bağımsızlık talebi, öte yanda Londra ve diğer büyük şehirler ile taşra arasındaki mesafe de büyüyecek. Belki de hepsinden önemlisi, nesiller arasındaki mesafe açılacak. Kamuoyu yoklamalarına göre, 35 yaş altındaki seçmenlerin yarısı İşçi Partisini desteklerken, Muhafazakârların aynı kesimdeki payı % 25. Buna karşılık 65 yaş üstünde Muhafazakârların desteği % 60’ı geçerken, İşçi Partisi ancak % 15’te kalıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz