Demokrat adaylar görücüye çıkıyor

0
110
Demokrat adaylar görücüye çıkıyor

ABD’de demokrat kamuoyunda Trump’ın neden olduğu risk ve tehdit algısı ile ara seçimlerdeki renkli adayların performansı, Demokrat Parti adayı olmak isteyen birçok kişiyi heveslendirmiş görünüyor.

Bugün ABD’de Demokrat adayların münazarası gerçekleşecek. 2020 seçimlerinde Demokrat Partinin adayı olmak için yarışan 12 aday, CNN’in yayınlayacağı program için bir araya gelecek. NYT de diğer ev sahibi olacak.

Programı ilginç kılan, herhangi bir seçim öncesinde en çok aday adayının ağırlanacağı program olması. Daha önceki rekor, 2015’te Cumhuriyetçi Parti adayı olmak için yarışan 11 aday adayının bir araya gelmesiydi.

ABD’de gelenekleşmiş seçim öncesi tartışma programlarında yer alabilmek için, aday adayının belirli sayıda seçmenden bağış toplamış olması ve kamuoyu yoklamalarında da belirli bir sınırın üstünde destek alması gerekiyor. Bu şartları sağlayan 12 aday adayı şunlar: Joe Biden, Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Pete Buttigieg, Kamala Harris, Andrew Yang, Cory Booker, Beto O’Rourke, Tom Steyer, Amy Klobuchar, Julian Castro ve Tulsi Gabbard.

Son seçimde Demokrat Partinin adayı Hillary Clinton idi. Trump’ın popüler oylarda geride kalsa da daha çok delege çıkararak kazandığı seçim sırasında performansı çok tartışılan Clinton, seçimden sonra da Demokrat kamuoyu tarafından, seçimlerin kaybedilmesinin iki sebebinden biri olarak görülmüştü. Diğer sebep ise seçime Rusya’nın müdahalesi olarak görülüyordu.

Uzun süredir ABD’de seçime başkan olarak giren adaylar seçimi kazanıyor. Aksine son örnek, 1992’de Clinton’a karşı kaybeden George Bush idi. 2020 seçimlerinde, mevcut Cumhuriyetçi başkan Trump’ın Cumhuriyetçi Partinin adayı olup olamayacağı meçhul. Aday olabilirse seçimi kaybetme riski de ihmal edilmeyecek kadar yüksek görünüyor. Ancak kuşkusuz seçimin sonucunu Demokrat Partinin adayının performansı da belirleyecek. Demokratlar bu defa işi sıkı tutuyorlar. Demokrat Parti ara seçimlerde kayda değer bir başarı kazanmıştı ve bu başarı, büyük ölçüde, son derece radikal, ABD politikasında benzerlerine pek rastlanmayan profillere sahip adaylar tarafından sağlanmıştı. ABD’de demokrat kamuoyunda Trump’ın neden olduğu risk ve tehdit algısı ile ara seçimlerdeki renkli adayların performansı, Demokrat Parti adayı olmak isteyen birçok kişiyi heveslendirmiş görünüyor. Aday adayları arasında yer alan Elizabeth Warren, Bernie Sanders ve Beto O’Rourke başta olmak üzere birçok isim, ABD politikasında köklü değişimleri gerçekleştirebilecek isimler olarak görülüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz