Demokrat Parti’den ilk kritik adım

0
183
Demokrat Parti’den ilk kritik adım

Onlardan “yeni nesil siyasetçiler” diye söz ediyorlar. 20 yıla varan AK Parti yönetiminden sonra iktidarı devralabilecek isimler olarak bakılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu listenin başına yazılan ilk isim. Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu da listeye dahil edilenler arasında. Hapiste olmasına rağmen Selahattin Demirtaş, yeni nesil siyasetçilerin en kilit ismi olarak adlandırılıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, adını çok öne çıkartmasa da, yeni nesi siyasetçilerin en parlak isimlerinden biri. Geri durmak için harcadığı enerjisini serbest bıraksa yetecek. Arka arkaya yapılan iki seçimi yükselen bir ivmeyle kazandırması bize oyun değiştirici liderliğe sahip olduğunu gösteriyor.

Adını yeni nesil siyasetçiler listesine yazdıran isimlerden biri de Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal. Diğerleri parti kurma ve yeni bir arayışın peşindeyken Gültekin Uysal hem genel başkan hem milletvekili olan tek isim. Bu özelliği Gültekin Uysal’ı diğerlerinden bir adım öne çıkartıyor.

Ekranlar ve Sosyal Medya

Ali Babacan, Gültekin Uysal ve Ekrem İmamoğlu arka arkaya medyada yer aldılar. Babacan ve İmamoğlu Haber Türk’te Fatih Altaylı’nın karşısına çıktı. Gültekin Uysal bir sosyal medya kuruluşu olan Babıali TV’de Suat Toktaş’a konuştu.

Ali Babacan kuruluş hazırlığından söz etti, siyasete ve Erdoğan’a dair çok şey söylemedi. Partiyi yıl bitmeden kuracaklarını açıkladı. Ekrem İmamoğlu ise adeta “hedefim Cumhurbaşkanlığı” havasındaydı.

1 Aralık hazırlığında olan Gültekin Uysal ise “Radikal Demokrasi” çıkışının ilk örneğini o programda verdi. Suat Toktaş’ın “Erdoğan, Davutoğlu ve Babacan’ın seçime girmesini engellemek için bir erken seçim kararı alırsa ne yaparsınız” sorusuna Gültekin Uysal hiç düşünmeden “Demokrat Parti onlara açık. Seçime girmelerini sağlarım” cevabını verdi.

“Birine hak ettiği kapı kapanırsa ben o kapıyı açarım” diyordu Gültekin Uysal. Bu tavır Demokrat Parti’nin 1 Aralık’ta nasıl bir anlayış ile yoluna devam edeceğinin ilk işareti gibiydi.

Karamollaoğlu’nun oynadığı rol

Gültekin Uysal’ın bu tavrı, aslında önümüzdeki dönemde Demokrat Parti olarak oyun kurucu ve tayin edici bir rol üstlenebileceklerini gösteriyor.

Partiler ilk kez 2018 seçimlerinde işbirliği yapmaya başladılar. Cumhurbaşkanlığı için işbirliği akim kalsa da milletvekili seçimlerinde HDP dışta bırakılarak bir işbirliği gerçekleşti. Bunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’un tavrı etkili oldu. Ancak Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu olmasa böyle bir işbirliği gerçekleşmezdi. Karamollaoğlu “herkesle konuşabilen” kişi olarak işi kolaylaştıran bir rol üstlendi.

Yerel seçimlerde işbirliğine bu defa, metropollerde, HDP dahil oldu. Saadet Partisi dışarıda kaldı. Aslında dışta kalış bir işbirliğiydi. HDP ile yapılan ise biraz garip işledi. Arkada işbirliği yapıldı, kürsüde o işbirliğinden hiç söz edilmedi, HDP’nin adı bile anılmadı.

Böylesi bir işbirliği bile istenen sonucu almaya yetti. Şimdi daha fazlası gerekiyor. Eski nesil siyasetçilerin yarım yamalak, biraz da utanarak yaptıkları ve sonuç aldıkları işbirliğini bu defa yeni nesil siyasetçiler gerçekleştirebilecekler mi?

Burada kilit rol Demokrat Parti’ye ve Gültekin Uysal’a düşüyor. Geçen iki seçimin tecrübesine sahip.

Şimdi sahne kendisi gibi yeni nesil siyasetçileri bekliyor. Gültekin Uysal tam da burada eski ile yeni nesil siyaset arasında geçişi, tecrübe aktarımını kolaylıkla sağlayabilecek birikime sahip bir isim. Asıl önemlisi Gültekin Uysal’ın yeni nesil siyasetçi olarak onların her biriyle görüşebiliyor olması. Nitekim Ahmet Davutoğlu da, Ali Babacan da yola çıkmadan ilk görüştükleri isim Gültekin Uysal’dı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’nin demokrasiye geçişine öncülük etmiş Demokrat Parti; genlerinde var olan o refleksi ile kendini bugün yeniden demokrasiye geçişin platformu haline getirebilir.

Demokrat Parti “Radikal Demokrasi” söylemi ile 1 Aralık’ta yeni ufuklara yelken açabilir. Şayet doğru adımlar atılabilir, yeni nesil siyasete uygun yeni söylem geliştirilebilirse, yeni dönemin sahnesi Demokrat Parti, oyun kurucu kilit ismi de Gültekin Uysal olabilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz