Dipsiz Göl’ün kurutulmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

0
99
Dipsiz Göl'ün kurutulmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Dipsiz Göl, Gümüşhane’nin Dörtkonak Yaylası’nda, Süleymaniye Kayak Merkezi sınırları içinde yer alan, Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık bir doğa harikası – idi. Kaynağı ve akarı olmayan göl, kar ve yağmur suları ile beslenen bir krater gölü – idi.

Geçtiğimiz hafta, isimlerine ulaşamadığımız iki kişi, gölün tabanında define aramak için kazı çalışması izni için valiliğe başvurdu ve izni aldı.

Gümüşhane Müze Müdürü ve jandarmanın da eşliğinde, önce gölün suyu boşaltıldı, ardından zemini kazıldı. Dört gün süren kazılar sonucunda, bulmayı umdukları Apollinaris Lejyonu’nun hazinesine ulaşamayınca kazıyı durduran ekipler, alandan ayrıldılar.

Kazının ardından Valilik alanın eski haline getirildiğine dair açıklamalar yaptı. Yapılan çalışmanın, çukuru toprakla doldurup yol seviyesine getirmek olduğu sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla gözler önüne serildi.

Tepkiler üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı “Gümüşhane’de bulunan Dipsiz Göl’de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gölün kurumasına sebep olunmuştur. Bakanlığımızca ilgililer hakkında, 15 Kasım 2019 tarih ve 372 sayılı onay ile soruşturma başlatılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Uzmanlar, gölün kendi kendisini rehabilite edebilmesinin onlarca hatta yüzlerce yıl sürebileceğini, 12 bin yıllık veritabanının yok edildiğini ve yapılan tahribatın yarattığı kaybın çok büyük olduğunu belirtiyorlar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz