Ekrem İmamoğlu Bolu ve İzmit’te sahaya çıktı

0
91
Ekrem İmamoğlu Bolu ve İzmit’te sahaya çıktı

Uzun süre sessiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu önce Bolu, sonra İzmit’te CHP’li Belediye Başkanlarını ziyaret etti, ardından kalabalıklara konuştu ve “Suriye’de ne ABD’ye güveniyoruz, ne Rusya’ya güveniyoruz” dedi.

İmamoğlu’nun ülke meselelerine değinen konuşmaları ve isim vermeden Erdoğan’ı eleştirmesi dikkat çekti.

Suriye’de ABD ve Rusya’ya Güvenmiyoruz

İlginin büyük olduğu Bolu’da Barış Pınarı Harekatı ve ABD ile varılan mutabakat üzerine konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, silahlı kuvvetlerin ülkenin huzuru için teröre karşı mücadele ettiğini hatırlatarak “O cephede, o süreçte teröre karşı mücadelede ne yazık ki masaya oturduğumuz ülkelerin kaos politikalarına da güvenmiyoruz. Ne ABD’ye güveniyoruz, ne Rusya’ya güveniyoruz. Bugüne kadar kaosu temsil etmişlerdir. Suriye’nin topraklarının altındaki petrolü düşünenlerin, üstündeki milyonlarca Suriyeliyi düşünmeyenlerin bize hiçbir faydası olmaz” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’la birlikte halkı selamlayan İmamoğlu konuşmasında insanları AK Parti’de birliğe çağıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı isim vermeden eleştirdi ve şunları söyledi:

“Biz, bu anlarda birleşmeli, konuşmalı, ortak akılla kol kola, omuz omuza, akılcı dış politikalar yapan bir millet olmalıyız. Bunu yaparken bu işin partisi olur mu Allah aşkına? Partiye ya da partimizin liderine hizmet etmeyen, ülkesine hizmet eden iki belediye başkanı olarak sizleri selamlıyoruz. Ve bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Partiler araçtır. Esas olan millete hizmettir. ‘Memleketimizin, milletimizin, ülkemizin kurtuluşu için partime davet ediyorum’ demek, yanlıştır. Doğru olan; milli davada, milli süreçlerde birlikte olmaktır.

Yeni bir dönem başlıyor

İmamoğlu burada yaptığı konuşmasında Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın eski bir Büyükşehir Belediye çalışanına verilmesine “Bunu millete açıklayacaksınız” sözleriyle tepki gösterdi. İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Benim şehrimin her noktasını korumak, geliştirmek vazifesini yerine getirdiğimde biliyorum ki İstanbul, Türkiye’yi motive eder. İstanbul, ülkeyi ayağa kaldırır. Bizim İstanbul’da atacağımız her olumlu adımın Bolu’yu da etkileyebileceğini biliyorum. Sorumluluğumun büyüklüğünün farkındayım. Onun için dün yapılan usulsüz bir işlemin karşısındayım. Kim olduğu belli olmayan, daha düne kadar 2-3 bin lira maaşla çalışan bir adama, İstanbul’un en kıymetli 2 noktasını ne amaçla teslim ettiğinizi millete açıklayacaksınız. Ben, bu meselenin sadece İstanbul’un meselesi olmadığını bildiğim için Bolu’da da söylüyorum. Bu ve bunun gibi meseleler, ahlaki ve kamu çıkarının korunduğu meselelerdir. İdari, hukuksal, kamusal prensipler meselesidir. Orada buna ses çıkarmadığınız zaman Türkiye yozlaşır. Ülkedeki kamu çıkarının yozlaşması demek, ülkeye olan güveni azaltır. Ülkeyi idare edenlere olan güveni azaltır. Bu hukuksuzluklara, bütün belediye başkanlarımız karşı çıkacak. Sizi asla yanıltmayacağız. Hep beraber çok çalışacağız. Yeni bir dönem başlıyor. Halkını düşünen, siyaset üstü davranan, politik bir takım manevraları yok sayan, ahlaklı, nitelikli bir dönemi başlatıyoruz. Duyan, duymayana söylesin. Memleket değişti kardeşim, değişti. Memleket ve yurdumun insanı, güler yüzlü yöneticiler istiyor. Bağıran, çağıran yöneticiler istemiyor. Barıştıran, uzlaştıran, kardeşliği önde tutan yöneticiler istiyor. Ya bu şekilde olursunuz ya da olmazsanız millet size şekil verir kardeşim. Onun için, bu güzel görevi yerine getirirken bu ruhtan hiç kopmayacağımıza söz veriyoruz.”

Bolu’dan İzmit’e geçen İmamoğlu, burada da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalesinin açıklanmasıyla birlikte yeniden kalabalıkların karşısına çıkması ve isim vermese de doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan konuşmalar yapması dikkat çekti. İmamoğlu bir süredir ülke siyasetinden uzak duruyordu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz