Erdoğan ile Putin anlaştı YPG 30 km çekilecek

0
97
Erdoğan ile Putin anlaştı YPG 30 km çekilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin arasında Soçi’de 6 saat süren görüşmelerden sonra iki lider mutabakata vardı.

İki lider düzenledikleri ortak basın toplantısında Suriye’nin toprak bütünlüğünü savundu ve Suriye’de hiç bir terör örgütüne izin verilmeyeceğini ifade etti.

İki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından açıklanan 10 maddelik mutabakatta YPG’nin Türkiye-Suriye sınırından 30 km geri çekilmesi için 150 saat süre tanındı. Rusya YPG’nin çekilişini denetleyecek. Çekilme işlemi bittikten sonra Türk ve Rus devriyeleri sınırın Suriye kısmında 10 km derinlikte devriye gezerek güvenliğin sürmesini sağlayacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Putin basın toplantısında Suriye-Türkiye arasındaki Adana mutabakatına vurgu yaptı. Rusya Adana mutabakatın işleyişini kolaylaştırıcı rol üstlenecek. Erdoğan bölgeye önce 1 milyon nihayetinde 2 milyon göçmenin yerleşeceğini tekrar etti.

Sınırın 30 km gerisine çekilecek olan YPG unsurlarının bu bölgede nasıl bir yapılanma içinde olacağına dair ise her hangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ayrı ayrı vardığı mutabakatta ana konu YPG’nin silahlı unsurlarının geri çekilmesi oldu ancak YPG/PYD’nin geleceği konusunda ayrıntıya girilmedi.

YPG Türkiye sınırından çekilmekle birlikte ABD, Rusya ve Suriye rejimi ile ilişkilerini sürdürmeye devam ediyor. YPG Suriye rejimi ile anlaşarak ittifak ilişkisi içinde bulunuyor. Halen Münbiç, Aynel Arab (Kobani) gibi bölgelerde Suriye ordusuyla birlikte hareket ediyor.

Rusya ile varılan mutabakatta YPG’nin bu bölgelerden de çıkacağı belirtiliyor.

Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakatın tam metni şöyle:

TÜRKİYE – RUSYA FEDERASYONU ARASINDA MUTABAKAT MUHTIRASI

(22 Ekim 2019, Soçi)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarınınTürkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetimve doğrulama mekanizmasıihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz