Erdoğan-Putin Suriye’nin geleceği için masaya oturuyor

0
77
Erdoğan-Putin Suriye’nin geleceği için masaya oturuyor

Türkiye YPG’nin tüm unsurlarıyla güvenli bölgeden çıkması konusunda Rusya’nın devrede olmasını istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Viladimir Putin bugün Soçi’de Suriye’nin geleceğini belirlemek için masaya oturuyor. ABD ile Türkiye’nin vardığı Suriye mutabakatının son günü gerçekleşen bu zirve Türkiye, Rusya, ABD, Suriye ve YPG/PYD için kritik öneme sahip. Erdoğan ve Putin’in masadan bir mutabakatla kalkması bekleniyor.

Türkiye ABD ile vardığı mutabakat sonrası YPG’nin tüm unsurlarıyla güvenli bölgeden çıkması konusunda Rusya’nın devrede olmasını istiyor. Ankara’nın birinci önceliği Barış Pınarı Harekatı’nın gerçekleştiği alan olan Tel Abyad ile Ras’ul Ayn kasabalarını kapsayan 120 km uzunluk ve 32 km derinlikte güvenli bölge kurmak. ABD ile varılan mutabakatta YPG 5 gün içinde (120 saat) bu bölgeden koşulsuz tüm unsurlarıyla çekilecek. Bu bölgede sadece Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) ile TSK unsurları bulunacak. Ancak varılan mutabakat bu bölgeden daha geniş alanı kapsıyor. ABD diğer bölgeler için Ankara’nın Moskova ve Şam ile görüşmesini önermişti. Erdoğan o görüşme için Soçi’de masaya oturuyor.

Türkiye Münbiç, Aynel Arab (Kobani) ve Kamışlı’da bulunan YPG/PYD liderliğindeki SDG güçlerinin bu bölgelerden çekilmesini istiyor. Gelen bilgilere göre YPG unsurları bu bölgeden çekilmiş durumda. SDG ve YPG’nin boşalttığı bu alana Rusya’nın gözetiminde Suriye Ordusu girmiş bulunuyor. Ancak Erdoğan YPG’nin tümüyle bu bölgelerden de çıkmış olduğundan emin olmak istiyor.

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde istediği güvenli bölgeyi kurabilmesi ve Suriyeli göçmenleri yerleştirebilmesi için bu alandan YPG’nin temizlenmesini zorunlu görüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile varılan mutabakattan bir gün sonra 18 Ekim günü yabancı gazetecilere yaptığı açıklamalar kapsamında bu duruma değinerek, “Münbiç, Aynel Arab ve Kamışlı tarafında güvenli bölgemiz Rusya ve rejim güçlerinin faaliyetleriyle çakışıyor. Ayrıca İdlip’te de zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Amacımız, Rusya ile bu konularda makul ve herkes tarafından kabul edilebilir bir uzlaşmaya varmaktır. Bir tek şartımız, rejimin bulunduğu yerlerde PKK-YPG’nin tamamen temizlenmesidir” ifadelerini kullandı.

Moskova Ankara ile Şam arasında bir görüşme zemini oluşturmaya çalışıyor

Erdoğan bugün Putin karşısında bu amacına ulaşmak istiyor. Rusya ise Barış Pınarı Harekatı’nın gerçekleştirildiği alanda Türkiye’nin güvenli bölge kurmasına olumlu yaklaşıyor. Sınırında bir terör tehdidine karşı tedbir arayışını da desteklediğini ifade ediyor. Ancak Rus tarafının yaklaşımı bu ilişkinin Adana Mutabakatı çerçevesinde olması yönünde. 1998 yılında Suriye ile Türkiye arasında imzalanan Adana anlaşması Türkiye’nin terörle mücadele çerçevesinde Suriye topraklarına 5 km girmesini öngörüyor. Rusya son günlerde bu konuda daha yumuşak demeçler vermeye başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ankara’nın Adana mutabakatını Şam ile yeniden müzakere edebileceğini söyledi. Aslında bu yaklaşımla Moskova Ankara ile Şam arasında bir görüşme zemini oluşturmaya çalışıyor.

Rusya, ABD’nin Suriye’den çekilmesinden son derece memnun görünüyor. ABD’nin “kara ordum” diyerek desteklediği YPG/PYD’yi yalnız bırakması Moskova’nın çok işine yaramış görünüyor. Washington’un terk ettiği YPG ile ilişkiyi Moskova devraldı. İlk iş YPG’nin Şam rejimi ile anlaşmasını sağladı. Rusya, Türkiye’nin terör örgütü olarak ilan ettiği YPG’nin Suriye resmi ordusunun bir parçası olması için çaba harcıyor. Türkiye buna karşı çıkıyor.

Rusya Suriye konusunda işin içine İdlib’i de dahil ederek Türkiye ile daha kapsamlı bir Suriye mutabakatına varmak istiyor.

Ateşkes süresi bu gece doluyor

Soçi zirvesi Suriye ve bölge için yeni bir başlangıç anlamına geliyor. Bugün Rusya ile varılacak mutabakat kadar Türkiye’nin 5 günlük sürenin bitmesiyle (bu gece 22.00 itibariyle süre doluyor) birlikte Ankara’nın ne yapacağı da merak ediliyor. Ankara YPG’nin çekilmesini yeterli mi görecek, yoksa askeri harekata devam mı edecek?

Bu sorunun cevabı büyük oranda Putin-Erdoğan zirvesinin sonucuna bağlı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz