Farklı bir ‘Temel Vatandaşlık Geliri’ uygulaması

0
127
Farklı bir 'Temel Vatandaşlık Geliri' uygulaması

Dünyada imalatın emeğe bağımlılığı azaldıkça, işsizlik problemi de büyüyor. Problemi çözmek için akla gelen çözümlerden biri de, bilindiği gibi, temel vatandaşlık geliri. Devlet ve/veya yerel yönetimler tarafından herkese belirli bir aylık ödeme yapılması, birkaç yıl önce İsviçre’de referanduma sunulmuş ve reddedilmişti.

İzleyen dönemde, çeşitli ülkelerde ve bölgelerde pilot uygulamalar gerçekleştiriliyor. Uygulamaların amacı, herkesin temel bir gelire sahip olmasının yol açacağı tahmin edilen sosyal problemleri teşhis etmek. Birçok başka yerin yanı sıra Finlandiya’da, Kenya’da ve İran’da pilot uygulamalar sürüyor. Ancak temel vatandaşlık geliri hakkındaki tartışmaların seyrini en çok değiştirecek husus, herhalde, ABD’de Demokrat aday adaylarından Andrew Yang’ın herkese temel bir gelir vadetmesi oldu.

Giderek kızışan temel vatandaşlık gelir tartışmalarına Brezilya da, Rio de Janeiro’nun küçük bir ilçesi olan Marica da bir uygulama ile katıldı. Ancak Marica programını diğer pilot uygulamalardan farklılaştıran birçok husus var.

Bir defa, diğer uygulamaların hepsinden daha büyük bir nüfusa, 52 000 kişiye teme gelir ödeniyor. Ödenen ücret, Brezilya’da resmi olarak ilan edilen yoksulluk sınırının dörtte üçünden yüksek. Bölgenin solcu yerel yöneticinin inisiyatifiyle başlatılan uygulama, ayrıca, bir pilot uygulama değil, kalıcı olması öngörülüyor. Marica’da en az üç yıldır ikamet eden herkese ödeme yapılıyor. Ödemenin kaynağı da, Brezilya’nın petrol gelirlerinden bölgenin sahip olduğu imtiyaz hissesi. Dolayısıyla temel vatandaşlık geliri başlığı altında yapılan ödemeler vergilerden fonlanmıyor.

Marica uygulaması, anlaşılan o ki, dünyanın dört bir yanında süren temel vatandaşlık geliri tartışmalarına yeni malzemeler sağlayacak. Şimdiden, temel vatandaşlık gelirinin destekçileri, uygulamaya karşı olanlar ve şüpheyle yaklaşanlar, gözlerini bölgeye çevirmiş durumda.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz