Fiili kayyum mu, İmamoğlu’na fırsat mı?

0
78
Fiili kayyum mu, İmamoğlu’na fırsat mı?

Haber tam da Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanmaya başlandığı sırada geldi. Cumhurbaşkanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden Boğaziçi Yasası’yla iligili bir çalışma başlatmış. Hazırlanan yasa taslağı yürülüğe girince İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Boğaziçi Yasası’ndan kaynaklanan yetkileri sona erecek. Belediye’nin bu yetkileri, başkan ve üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanacak kurum ve kurullara devrelidecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu gelişmeye tepki gösterdi ve hukuk yoluna başvuracaklarını İstanbul’un haklarını sonuna kadar savunacaklarını açıkladı. Olay çok yeni olduğu ve bayrama denk geldiği için henüz tam olarak anlaşılmadı. Ancak CHP beklenenin tersi bu defa çok hızlı davrandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kafatncıoğlu hemen harekete geçti ve CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu’nu topladı. İlk değerlendirmeden sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Boğaziçi’nde İBB’yi yetkisiz kılmak, fiili kayyumdur. Seçilmişlerin yetkileri atanmışlara devredilemez. Tüm hukuki yollara başvurulacak” açıklamasını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı taslak konusunda İmamoğlu’nun önüne geçen Kaftancıoğlu’nun bu açıklaması dikkat çekti. Yasa taslağı ile İBB’nin İstanbul’un sembolü ve merkezi durumunda olan Boğaziçi konusunda söyleyecek hiç bir sözü olmayacak. Merkezi idarenin tasarrufuna geçecek olan Boğaziçi konusunda İBB’nin zaten kısıtlı olan yetkisi tümden elinden alınacak. İşin buraya gelebileceğinin ilk işaretini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermiş, merkezi idarenin kendilerinde olduğunu daha seçimin hemen arkasından söylemişti.

HDP’nin seçim kazandığı yerlerde Belediyelere kayyum ataması ile merkezi yönetimin son sözü söyleyen mercii olduğu kamuoyuna deklere edilmiş ve bir yol açılmıştı. Ekrem İmamoğlu kayyum atamalarına baştan itiraz etmiş ancak CHP yeterince aktif tutum almamıştı. CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun “Boğaziçi” konusunda hızlı hareket etmesi biraz da bu nedenle olsa gerek. Ancak meseleyi “fiili bir kayyum” olarak nitelemesi önümüzdeki günlerde bu konunun üzerine gideceklerini gösteriyor.

Devlet Demiryolları’nın Haydarpaşa ve Sirkeci garları için açılan ihalede İBB’yi elemis olması İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’na bir fırsat vermişti. İstanbul’un simgeleri olan Haydarpaşa ve Sirkeci’ye dair Anadolu’dan pek çok insanın hatırası olması İmamoğlu’nun elini güçlendirmişti. Bolu ve İzmit ziyaretlerinde büyük kalabalıklara konuşma fırsatı bulan İmamoğlu Haydarpaşa ve Sirkeci üzerinden Erdoğan’a karşı bir mücadele başlatmıştı. Şimdi Boğaziçi ile eline yeni bir fırsat geçmiş görünüyor.

“Boğaziçi” İmamoğlu’na konuyu sadece Türkiye değil uluslararası boyuta taşıma imkanı da verebilecek boyutta. Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dönük yetkileri kısıtlama girişimi, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu için bir fırsata dönüşebilir. Yürütülecek kampanyaya Kaftancıoğlu şimdiden “fiili kayyum” adını vererek hazırlık içinde olduğunun işaretini verdi.

Önümüzdeki günlerde İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’nun İstanbul üzerinden Erdoğan’ı hedefe alan bir siyaset anlayışı ile kendilerine “bir yol” açmaya çalışmaları hiç kimseyi şaşırtmamalı.  

Celal Kazdağlı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz