Gültekin Uysal: Suriye’de Rusya’nın müsaade ettiği kadar bulunmak diplomatik başarı değildir

0
704
Gültekin Uysal: Türkiye Suriye’de Rusya’nın izin verdiği ölçüde bulunabilmektedir

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Meclis’te bugün bir konuşma yaptı. Türkiye’nin Suriye’de Rusya’nın izin verdiği ölçüde bulunabildiğini belirten Gültekin Uysal, “İran ve Rusya’nın Türkiye’nin müdahalesine itiraz ettiğini biliyoruz” dedi.

Gültekin Uysal’ın Meclis konuşmasından önemli satır başları…

Özelde Suriye genelde Türk dış politikasıyla ilgili iktidarın tercihleri konusundaki eleştirilerimizi mahfuz tutmak kaydıyla Suriye operasyonun kaçınılmaz bir tercih olduğu görüyor ve askerlerimizin duacısı olduğumuzu belirtiyoruz.

Bugün Türkiye bir yanlışlar zincirinin içinde zorların içinde bir zor tercih yapmak durumundayız.

Yumuşak güçle çözemediğimiz meselede sert güç olarak askerimizle sahadayız.

Dış politikanın temel hedefi dost çemberler oluşturabilmektir. İhtiyaç duyduğumuz anda bu dost çemberlerle öncelikli tezlerimizi uluslararası kamuoyuna kabul ettirebilmektir.

Gerçekleştirdiği harekata uluslararası kamuoyunda, Atlantik aksında, Avrupa’da kamuoyları düzeyinde de itirazlar yaşanıyor olması bizim için bir büyük eksiklik haline dönüşmüştür.

Bugün özellikle ABD ve batılı güçlerin PKK’yı, PYD’yi bir özel güvenlik şirketi gibi kullandığı bir NATO üyesi ülke olarak görmekteyiz.

Geldiğimiz acılı ve sıkıntılı durumun icabı olarak Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de, ‘Biz Suriye hükümetiyle görüşmeyiz’ demeden hareketimizin meşruiyetini artıracak işbirlikleri kurmalıdır.

Askeri cephede ordumuzun sahada elde edeceği başarıyı diplomatik sahada da kalıcılaştırmalıyız.

Gültekin Uysal: Suriye operasyonu Kürtlere karşı değil terör örgütlerine karşıdır

Sivil, siyasi, iktisadi bütün unsurlarımızla bir diplomasi hamlesine girişmek durumundayız. Suriye harekatımız Kürtlere karşı değil terör örgütlerine karşıdır.

Bu manada uluslararası boyutta haklı tezlerimizin NATO üyesi olan Türkiye’ye dönük kabul edilemeyecek bir ithama dönüştüğünü de acı şekilde görüyoruz.

Bugün Türkiye bütün milli güç unsurlarıyla sahada bulunmak zorundadır.

Türkiye’nin sahadaki bütün varlığına rağmen Rusya’nın müsaade ettiği kadar sahada olmayı bir diplomatik başarı olarak görmediğimizi ifade etmek durumundayım.

İran ve Rusya’nın Türkiye’nin müdahalesine itiraz ettiklerini biliyoruz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz