HDP’li Belediye Başkanları gözaltına alındı

0
88
HDP’li Belediye Başkanları gözaltına alındı

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz gözaltına alındı.

Barış Pınarı Harekatı ile birlikte başlayan HDP’li Belediye Başkanlarına yönelik kayyım atamalarından sonra bu sabah erken saatte HDP’li siyasetçi ve belediye başkanlarına yönelik yeni bir gözaltı dalgası başlatıldı. 19 Mayıs 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan ve yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı ile Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz sabah saat 06.00 civarında evlerinden gözaltına alındı.

Selçuk Mızraklı’nın avukatı Mehmet Emin Aktar, arama ve gözaltı kararını duyurdu ve gerekçenin ‘yürütülen bir soruşturma’ olarak belirtildiğini söyledi.

Adnan Selçuk Mızraklı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den yüzde 62 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

ABD ile Türkiye’nin vardığı mutabakat sonrası YPG’nin “güvenli bölge”den çekilmeye başladığı sırada HDP’ye yönelik gözaltı kararları dikkat çekti. Suriye’de çekilme esnasında zaman zaman ihlaller yaşansa da sürecin işlemekte olduğu bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından dile getirilmişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz