İktidarın 17. Yılında kongreye hazırlanan AK Parti

0
174
İktidarın 17. Yılında kongreye hazırlanan AK Parti

Eskiden TBMM seçime gittiğinde her üç milletvekilinden ikisi yeniden seçilir, bir tanesi değişirdi. Partilerin kendilerini yenileme oranı da yine aynı şekilde olurdu.  

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 seçimi başka türlü yaşanmıştı. Parlamento neredeyse tümüyle yenilenmişti. Daha önce parlamentoda temsil edilen hiç bir parti yüzde 10 barajını aşamamış tümü parlamento dışında kalmıştı. Mehmet Ağar gibi kimi isimler bağımsız seçilmiş, AK Parti’ye Fazilet Partisi ve diğer partilerden geçen milletvekilleri yeniden seçilmişti. Yenilenme oranı yüzde 90’dan fazlaydı.

İktidarının 17. yılında AK Parti kongre sürecini başlattı. 2020’nin Mayıs ya da Haziran ayında büyük kongreyi toplayacak. Delege seçimleri ile ilçe ve il kongreleri yeni yılın başında bitmiş olacak. Kongre sürecini AK Parti bütünüyle bir yenilenme olarak ele aldı. Parti’yi yönetenler neredeyse her kademede yüzde 60’lık bir değişim öngörüyorlar. Rakama baktığımızda gerçekten radikal bir değişimin öngörüldüğünü düşünebiliriz.

Sürece yakından bakıldığında durumun böyle olmadığı kolayca anlaşılabilir. En dikkat çeken nokta değişimin tabandan gelen bir dinamik üzerine oturmayacak olması. Değişim yukarıdan parti yönetimi tarafından belli bir plan çerçevesinde yürütülecek. Bu ister istemez aşağıdan gelen değişim dinamiğini frenleyecek bir yaklaşım. Genel Merkez’in dinamiğine oturan bir değişim yaşanacak AK Parti’de.

AK Parti MKYK’sı süreci yönetmek üzere her il için sabit bir koordinatör atadı. Atanan kişi görevli olduğu ilde bir dizi görüşme yapacak. Bu görüşmeler iki yönlü olacak. Önce parti yönetimleri, üyeleri, eski ve yeni milletvekilleri ve seçilmiş belediye başkan ve meclis üyeleri ile partinin nabzı tutulacak. Aynı kişi daha sonra o şehrin sivil toplum örgütü yöneticileri, sanayi, ticaret odalar, öne çıkmış kanaat önderleri ile bir araya gelecek. Bütün bu görüşmelerin sonucunda bir rapor yazacak. O rapor genel merkez tarafından değerlendirilecek; değiştirilecek ve önerilen yeni isimler belirlenecek. AK Parti MKYK’sı nihai kararı verecek ve kongrelerin tek aday ile yapılmasını sağlayacak. Yüzde 60 oranında bir değişim bu çalışmaların sonucu gerçekleşecek.

Bu tarz bir çalışma AK Parti’de istenilen taze kanı ne kadar sağlar şimdiden kestirmek zor. Ancak işin neden bu kadar sıkı tutulduğunu anlamak o kadar zor değil.

AK Parti’nin eski Genel Başkanı ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu, partisinden ayrıldı ve parti kuruluşunu sürdürüyor. Aynı şeyi AK Parti’nin ilk Başbakanı ve ilk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül destekli eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan yapıyor. AK Parti’den iki yeni parti çıkıyor. İki partinin açacağı hasarın nasıl tamir edileceği ve yeni kayıpların verilmemesi AK Parti’de öncelik konusu olsa gerek. İstifa ettirilen İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu gibi isimlerin önünün kesilmesi kongrenin üzerine hassasla eğildiği bir başka konu.

Öyle anlaşılıyor ki AK Parti’nin önceliği yeni seçilmiş bir il başkanı ya da il yönetiminin istifa edip yeni kurulacak partilere gitmesini önlemek. O nedenle her zamankinden daha sıkı ve dikkatli bir çalışma yürütülüyor.

İktidarda 17. yılını dolduran bir partinin topluma yeni bir ufuk çizmek yerine önceliğini mevcudu korumaya, kayıpların önüne geçmeye vermesi anlaşılabilir bir durum.

Celal KAZDAĞLI

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz