İnsan memnun olduğu şey değişsin ister mi

0
127
İnsan memnun olduğu şey değişsin ister mi

İlk haber bir kaç gün önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.  “MİT” dedi, “Partimize operasyon hazırlığı içinde.” Bu açıklamanın üzerinde duran bile olmadı.

İkinci haber CHP üzerinde etkili olan Sözcü gazetesinden geldi. Ömrünü Babıali’ye vermiş ama bugüne kadar “kulis” yazısı yazdığı pek görülmemiş Rahmi Turan Külliye’de bir kaynağına dayandırdığı yazısında bir CHP’linin gizlice Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü yazdı. Erdoğan o kişinin CHP’ye genel başkan olmasını istemiş. Karar verirse yardımcı olacağını söylemiş.

Rahmi Turan kaynağına verdiği “söz” nedeniyle o ismin kim olduğunu yazmadı. Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül, Metin Feyzioğlu, İlhan Kesici gibi kimi bilindik isimlerin adı ortaya atıldı. Sarıgül ve Feyzioğlu’nun CHP üyesi olmadığına bile aldırmadılar. Diğer isimler hemen yalanladılar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, verebileceği pek çok cevap varken, “Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur…” demekle yetindi. Adeta kimin gittiğini bildiğini ima eden bir tavır takındı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi “böyle bir görüşme olmadı” açıklamasını yaptı.

Doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir görüşme yapmasına ihtiyacı yok. Ama böyle bir haberin çıkmış olması muhtemelen kendisini çok mutlu etmiştir.

Erdoğan gerçekten gitmesini ister mi

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’ndan gitmesini en son isteyecek kişi Erdoğan’dır. Sebebi gayet net: İnsan kendisine sürekli seçim kazandıran birinin değişmesini ister mi?

Erdoğan böyle bir şeyi hiç istemez. Her seçimde toplumu “iyiler” ve “kötüler” diye bir şekilde bölüyor. İyilerin temsilcisi olarak kendisini, kötülerin sözcüsü olarak da Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilan ediyor ve büyük pastayı alıp koltuğa oturuyor.

Erdoğan bu düzenin bozulmasını istemez. Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başında kalması en çok istediği şeydir.

Bu tartışmalar kurultay sürecine giren CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nu rakipsiz bırakmıştır. Karşısına kim çıkarsa çıksın hemen ona “Erdoğan’ın adayı” yaftasını vuracaklardır.

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun değişmesini istemez ama CHP’nin son yerel seçimlerde uyguladığı stratejinin bozulmasını ister.

CHP ile İYİ Parti’nin arasının açılması için elinden geleni yapar. CHP’nin HDP seçmenine kapısını kapatması için her yola başvurabilir.

Son seçimde kurulan karşı ittifakı bozmak Erdoğan’ın işine gelir. Bir siyasetçi olarak da bunu yapmaya hakkı vardır. Erdoğan da onu yapıyor.

CHP 31 Mart ve 23 Haziran’da kazandığı ivmeyi kaybetti. Önüne gelen topa vuramadı. Üstelik kaleye çok yakındı ve o sıra kale boştu. O topa vuramadı.

Bir süre bekleyen Erdoğan karşısındaki ittifakı dağıtmak için bir dizi hamleyi arka arkaya yaptı.

CHP yeni bir anlayış ve dayanışma ruhunu ortaya çıkaracağı yerde önce HDP’den uzaklaştı. Kayyımlar konusunda HDP’yi yalnız bıraktı. İYİ Parti ile arayı açtı.

Bunlar yetmezmiş gibi “Ben cumhurbaşkanı olacağım” diye ortalığa dökülen Ekrem İmamoğlu, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu danışmanı yüzünden karşısına aldı. Külliye’ye yakın durma derdi ise CHP içinde tepkilere neden oldu.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi CHP, “Külliye’ye yakın bir kaynak”tan gelen haberle kendini içe kapattı ve içerde cadı kazanını kaynatmaya başladı.

Siyaset yapmak, yeni politikalar saptamak yerine “hain” aramayı tercih etti.

Böyle bir CHP’de Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişmesini neden istesin?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz