Irkçılık Federasyon Başkanı’nı koltuğundan etti

0
81
Irkçılık Federasyon Başkanını koltuğundan etti

Pazartesi günü Sofya’da oynanan Bulgaristan-İngiltere maçından önce İngiliz futbolcular, “eğer ırkçı bir tacize uğrarsak sahayı terk ederiz” tehdidinde bulunmuşlar, bu da Bulgaristan Futbol Federasyonu Başkanı Mihaylov’u kızdırmıştı. Mihaylov İngiliz futbolcuların yersiz bir alınganlıkla Bulgaristan seyircisini tahrik ettiği iddiasıyla UEFA’ya şikâyette bulunsa da, İngilizlerin tehdidi nedensiz değildi. Haziran’da yapılan maçlarda ırkçı tezahüratlarda bulunulduğu gerekçesiyle, Sofya Vasil Levski Stadı zaten kısmen cezalıydı ve boş kalacaktı.

Maç, İngiliz futbolcuları haklı çıkardı. Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı Ivan Bebek’in yönettiği karşılaşmanın 28. dakikasında, İngiltere 2-0 galip durumdayken, durdu. Anons yapıldıktan sonra tekrar başlatılan maç, ilk yarı bitmeden tekrar durdu. İngiliz futbolcular UEFA görevlileriyle yaptıkları değerlendirmeden sonra devam etmeye karar verdiler.

Maç tekrar başlarken, ırkçı tezahüratlara öncülük eden bir grup taraftar tribünleri terk etti. Müsabaka 6-0 İngiltere’nin üstünlüğüyle sona erdi.

Maçtan sonra Bulgaristan Futbol Federasyonu, isim vermeden İngiliz futbolcuları suçlayan bir açıklama yayınladı ve olayların güncel gerginliklerin sonucu olduğunu, Bulgar futboluna ve Bulgaristan Federasyonuna zarar verdiğini söyledi. Ayrıca Mihaylov’un Bulgar futbolunun gelişimine mümkün olan her yolla hizmet etmeye hazır olduğu da açıklamada ilan edildi.

Ancak açıklama Başbakan Boyko Borissov’u tatmin etmedi. Başbakan Salı sabahı Bulgaristan taraftarlarının davranışını şiddetle kınadı ve Miihaylov’u derhal istifa etmeye davet etti. Utanç verici geceden sonra, Mihaylov istifa edene kadar, Bulgaristan Futbol Federasyonu ile ilişkisini dondurduğunu söyledi. Başbakan’dan gelen sert eleştirilerden sonra Mihaylov istifa etti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz