İsrail’den dev hizmet: Mezarlık Navigasyonu

0
194
İsrail'den dev hizmet: Mezarlık Navigasyonu

İsrail’de, mezarlıkta yakınlarının mezarını arayıp da kaybolan insanlar için yeni bir navigasyon uygulaması geliştirildi. Uygulama sesli yön tarifleri ile ziyaretçilere yakınlarının adını aratıp, mezar lokasyonunu bulabilmelerini sağlıyor.

Büyük mezarlıklarda kaybolmayı engellemeyi hedefleyen mezarlık navigasyonu Gravez şimdilik sadece İsrail’de kullanılabilir, ancak uygulama geliştiricileri bunu küresel olarak genişletmeyi planlıyor.

İsrail’deki Yahudi cenaze törenlerini denetleyen Chavra Kadisha’nın hizmet müdürü Yehuda Hanfling, gün geçtikçe daha fazla mezar açıldığının ve mezarlıklara yeni yollar eklendiğinin, uygulamanın tüm bu zorlukları sonlandıracağını ve her şeyi değiştireceğini söyledi.

Uygulama geliştiricisi Carido, İsrail’de bulunan 30 mezarlıktaki yaklaşık 1.3 milyondan fazla mezarı haritalandırmak için dronları ve görüntü işleme araçlarını kullandı. 30.000-40.000 mezar içeren bir mezarlığın birkaç gün içinde haritalandırılabileceğini, kullanıcılar için ücretsiz olduğunu ancak mezarlık yöneticilerinin kendi yönetimlerindeki mezarlıklar için bir ödeme karşılığında bu sistemi kullanabileceğini duyurdu.

Geliştiriciler gelecekte uygulamaya mezarlıklara çiçek teslimatı, mezar taşlarının temizlenmesi ve yenilenmesi gibi ücretli ek hizmetler sunmayı hedefliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz