İyi Parti’den “mutabakat” değerlendirmesi

0
76

İyi Parti Yönetimi, Türkiye ve ABD heyetleri arasında yapılan görüşmelerde varılan mutabakata istinaden, yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Sınırımızda başka devletlere tabi hale geldik

ABD ve Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge için varılan “mutabakat” konusuna eleştirel yaklaşan İyi Parti “sınırımızda başka devletlere tabi hale geldiğimizin açık bir ifadesi” açıklamasını yaptı. İyi Parti ABD ile varılan mutabakatın yeterli olmayacağını günün sonunda Rusya ve Suriye yönetimiyle müzakere edileceğini belirtti.

İyi Parti yazılı açıklamasında Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesiyle ilgili “Ortak bildiri metni ve resmi açıklamalarda, birçok belirsizlikle beraber, bazı olumlu ilerlemeler de görüyoruz. Türkiye’yi oldukça hassas bir sürecin beklediği ortada. Bu süreçte, iktidarın hatasız bir çizgi izlemesi gerekir” açıklamasını yaptı. 

İyi Parti açıklamasında 2011’den bu yana Suriye konusunda pek çok hatanın yapıldığına dikkat çekildi ve o hataların sonucu olarak Türkiye’ye yönelik tehdidin ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi. İyi Parti açıklamasında bu tehditlerin önüne geçilebilmesi için parti olarak harekata destek verdiklerini belirtti. Mutabakat ile sürecin yeni bir aşamasına geçildiğine dikkat çeken İyi Parti siyasetin, milletin ve Mehmetçiğin görevini başarıyla yerine getirdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ortada bir mutabakat var. Türkiye ve ABD heyetleri arasında yapılan görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiri metni ve resmi açıklamalarda, birçok belirsizlikle beraber, bazı olumlu ilerlemeler de görüyoruz. Türkiye’yi oldukça hassas bir sürecin beklediği ortada. Bu süreçte, iktidarın hatasız bir çizgi izlemesi gerekir. Temennimiz yeni bir hatalar zincirinin başlamamasıdır. İyi bilinmelidir ki yakından takip edeceğiz.”

Suriye yönetimiyle müzakere gerekecek

İyi Parti yazılı açıklamasında iktidara yönelik uyarılarda bulunulurken, tarafların anlaştığı bildirideki ifadelerin Türkiye’nin denetimi altındaki bölgeyle sınırlı tutulduğuna dikkat çekildi. Harekatın hedefleri arasında Suriye’de, Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar olan bölgede söz sahibi olmanın yer aldığı hatırlatılarak, “Bu hedef, anılan alanda bir güvenli bölgeyi tarif ediyordu. Bildirideki ifadelerden, bu hedeften vazgeçildiğini anlıyoruz. Şu an denetimimiz altındaki bölgelerin dışından, milli güvenliğimize yönelebilecek tehditleri bertaraf edebilmek için, Rusya ve eninde sonunda Suriye yönetimiyle müzakere etmemiz gerekecek” görüşüne yer verildi.

İyi Parti’nin yaptığı yazılı açıklamada, bölgesel aktör olma iddiasıyla çıkılan yolun sonunda Türkiye’nin başka akılların yol haritalarına mahkum hale geldiği savunuldu ve “Bu mutabakat, 911 kilometrelik sınırımızda, başka güçlere ya da uzaklardan gelen devletlere tabi hale geldiğimizin açık bir ifadesidir. Mutabakat kapsamındaki bölgeler için ABD ile Fırat’ın doğusundaki diğer alan için de Rusya’yla müzakere etmek zorundayız. ABD ve Rusya’yla yürütülen müzakerelerin, dolaylı da olsa, ‘terör örgütüyle görüşme’ şeklinde değerlendirilmesine yol açacak adımlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu noktada hiçbir telkin ya da baskıya boyun eğilmemeli, devlet ciddiyet ve ilkeleri asla unutulmamalıdır. Harekatın başındaki hedeflerden geriye düşülmemesi, bir ve bütün olarak devletinin arkasında duran milletimizin, haklı beklentisidir” denildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz