Kritik görüşme bugün: ABD heyetinin çantasında ne var?

0
154
Kritik görüşme bugün. ABD heyetinin çantasında ne var?

Erdoğan ABD heyeti yolda iken yeniden Rusya kartını oynadı ve 22 Ekim’de Soçi’de Rus lider Putin ile görüşeceğini ilan etti. Bu gelişme Erdoğan’ın Washington karşısında hala Moskova kartını elinde güçlü bir koz olarak tutmaya çalıştığını gösteriyor. Ancak Moskova’nın YPG konusunda Ankara’ya yaklaşımı çok da farklıymış gibi görünmüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye ile YPG arasında arabuluculuğa soyunduğu ve Ankara’ya ateşkes önerdiği bir ortamda Ankara yolunda olan ABD heyeti ile kritik görüşme bugün. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bugün saat 14.30’da görüşecek. ABD heyetinde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de yer alıyor. Ankara’ya dün gelen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile heyetler halinde görüşmüş, bugün gerçekleşecek görüşmelerin gündemini büyük oranda belirlemişti. O’Brien daha sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile de görüşmüştü.

Bugünkü görüşmelerin temelini Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Barış Pınarı harekatı oluşturacak. Beyaz Sarayın uygulamaya soktuğu Türkiye’ye yönelik yaptırımları yetersiz bulan kongrenin yeni yaptırımlar için süreci başlattığı ve Halk Bankası soruşturmasının ABD Savcısı tarafından iddianamesinin hazırlandığı bir ortamda ABD Türkiye’yi Suriye’de YPG ile bir şekilde masaya oturtmaya çalışıyor. ABD’nin ateşkes ve YPG ile masaya oturma teklifini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesin bir dille reddetti.

Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu’nu başlattığı 9 Ekim günü ABD Başkanı Donald Trump’ın diplomatik lisana uymayan, tehdit içeren, yakışıksız mektubu, Ankara tarafından yok sayıldı ve “çöpe” atıldı.

Bugün Ankara’da ambargo ve mektup geriliminde başlayacak olan görüşmelerde ABD’nin kamuoyunun bilmediği yeni bir teklifle ortaya çıkması ve Ankara’nın kabul edebileceği önerilerde bulunması bekleniyor. Rusya’nın arabuluculuk girişimi ile gerçekleştirdiği YPG-Şam işbirliğinden Ankara pek memnun kalmasa da SDG’nin elinde bulunan yerlere Rejim ordusunun yerleşmesinden çok da rahatsız görünmüyor. Münbiç’in Rejim ordusuna bırakılmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan “YPG olmadığı sürece bizim için sorun yok” diyerek durumu kabullenmeye hazır olduğunu gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye için Suriye sınırında güvenli bir bölge kurmayı hedefliyor. Buradan YPG’nin 30 km kadar aşağıya çekilmesini istiyor. Onun bıraktığı yere Rejimin yerleşmesi konusunda ise tereddütleri var. Ankara terör örgütü olarak ilan ettiği YPG ile SDG yapılanmasının bu bölgede sona ermesini istiyor; aynı zamanda Türkiye’de bulunan 2 milyona yakın Suriyeli göçmenin bu bölgeye yerleştirilmesini talep ediyor. Şam Rejiminin bu konuda tavrı henüz net değil. Rusya Kuzey Suriye’de “inanç yapısı” değişecek endişesiyle Türkiye’nin bu talebine sıcak bakmıyor.

Suriye’den çekilme kararı alan ABD Heyeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan YPG’nin sınırın 30 km altına çekilmesi ve göçmenlerin iskanı konusunu konuşacak. ABD heyetinin şu aşamada gelecekte Suriye için Irak’ta olduğu gibi bir federasyon yapılanmasını gündeme getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Trump’ın öncelikle Ankara görüşmesinden kendi iç politikasında kullanabileceği bir sonucu beklediği anlaşılıyor. Erdoğan Trump’a böyle bir fırsatı vermeye ne kadar hazır; karşılığında ne almayı umuyor? Bu soruların cevabı henüz net değil. Erdoğan ABD heyeti yolda iken yeniden Rusya kartını oynadı ve 22 Ekim’de Soçi’de Rus lider Putin ile görüşeceğini ilan etti. Bu gelişme Erdoğan’ın Washington karşısında hala Moskova kartını elinde güçlü bir koz olarak tutmaya çalıştığını gösteriyor. Ancak Moskova’nın YPG konusunda Ankara’ya yaklaşımı çok da farklıymış gibi görünmüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz