Kürsü arayan gençler ve Demokrat Parti sürprizi

0
501
Kürsü arayan gençler ve Demokrat Parti sürprizi

Ne yapsın gençler; dertlerini, nerede, nasıl anlatsınlar? Çıkıp, konuşabilecekleri bir kürsüleri vardı da konuşmadılar mı? Sahi gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri neresi var?

Kendini yakarak ifade etti Tunuslu genç Muhammed Buazizi. Başka çare bulamayınca bedenini kürsü yaptı. Bize öyle seslendi. Şimdilerde kışa çevrilen “Arap Baharı” o sesin yankılanmasıydı. Gençlere kalsa iş başka türlü olacaktı ama, onlara bırakmadılar. Kelli felli olanlar ortaya çıkınca bahar, yaz görmeden kışa döndü.

Gezi olayında gençler Taksim’i kürsüye çevirdiler, bize oradan seslendiler. O sesin yankısı her yerden duyuldu; karşılık görünce de boğuldu. Yine kelli felli adamlar çıktılar, o gençleri kürsüden indirip, seslerini kestiler.

Eee; ne yapsın gençler, nerede konuşsunlar? Konuşacakları bir yer mi var?

Sosyal medyayı icat ettiler ama troller orayı da doldurup, ses edenlere sopalarını gösterdiler. Gençler yine yılmıyor; YouTube, TikTok gibi yeni mecralar bulup seslerini duyuruyorlar. En azından başkaları gelip o kürsüyü ellerinden alıncaya kadar buldukları kürsüde konuşuyorlar.

Gençler Apolitik mi diyorsunuz?

Yanılıyorsunuz. Gençler öyle politikadan filan uzak değiller. Ama sizin politikalarınızdan ve partilerinizden uzaklar.

Evet gençleri partilerinize çağırıp, onlara bir de kürsü veriyorsunuz. “Gençlik Kolları” filan gibi cafcaflı unvanlar koyuyorsunuz önlerine. Gençler bir heves edip geliyor. Daha üç cümle kurmadan bir hiyerarşi, bir emir komuta zinciri oluşturup, kaşları hemen çatışıyorsunuz. “Örgüt disiplini, partinin kuralları, çizgi dışına çıkma, gelenek” filan deyip önündeki kürsüyü alıp, eline tutuşturduğunuz kağıdı okumasını istiyorsunuz. O kağıda yazdıklarınızı siz dahi dinlemiyorsunuz; gençler onu niye duymak istesinler.

Oysa gençlerin söyleyeceği çok şey var. Her şeyle ilgililer. Dünyanın en gelişmiş şehirlerinde bulunan akranlarıyla yarışacak kadar da kendilerini yetiştiriyorlar. Paris’teki gençle laf yarıştırmaya hazırlar, mühendislik iddiasıyla Berlin’deler, yeni teknoloji arayışı için Silikon Vadisi’nde akranlarıyla kafa patlatıyorlar.

Gelecek nerede; onun farkındalar. Kendilerini nasıl bir dünya beklediklerini biliyorlar. Onlar dünyalı olarak yetişiyorlar. Sizin partinizle, politikanızla ilgilenmiyorlar.

Brüksel’de, Londra’da, Pekin’de olan biten şeyler, politikalar ilgilerini çekiyor da acaba siz o gençlerin ilgisini üzerinize neden çekemiyorsunuz?

O kürsüye çıkan genç bize ne söyleyecek?

Ali Babacan nihayet kuracağı partiyle ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan’dan farklı bir çizgi izleyeceği, tam zıddı bir tarz benimseyeceği anlaşılıyor. Benim asıl dikkatimi çeken işin bu tarafı değil. Ali Babacan 35 yaş altı pek çok gençle konuşmuş. 24 çalışma grubuna bu gençleri serpiştirmiş. Bununla yetinmemiş üniversite giriş sınavında ilk 1000’e giren gençlerden 10 kadarıyla bir tür arama konferansı gerçekleştirmiş.

Erdoğan’ın partiyi yukardan dizayn ettiği, atama başkanlar ile yetindiği bir dönemde Ali Babacan’ın gençlere yönelik bu açılımı dikkatimi çekti.

Onca parti arayışı içinde son günlerde dikkatimi asıl Demokrat Parti çekiyor. Yeni bir hazırlığın içindeler. Galiba tamamlamışlar. Demokratlar 1 Aralık’ta toplanıyorlar.

Genel Başkan Gültekin Uysal, yaz ortasında görüştüğümüzde yeni bir arayış içinde olduğunu söylemişti. Arka arkaya pek çok görüşme yaptığını biliyorum. Klasik parti anlayışının dışına çıkmak için çabalıyor. Gençlerle, kadınlarla, iş insanlarıyla, çalışanlarla, işsizlerle, kent yoksullarıyla buluştu.

Yeni bir strateji oluşturmuş, yeni bir program yazmış.

Gültekin Uysal demokrasiyi, demokratlığı yeniden tanımlıyor. “Radikal demokrasi” çıkışıyla herkesi Demokrat Parti’ye çağırıyor. Herkes kavramının içinde öncelik gençlere ait.

Aslında bu gençlere bir davet değil. Demokrat Parti, “Radikal Demokrasi” uygulamasının ilkini Ankara’da 1 Aralık’ta gerçekleştirecek ve kürsüyü gençlere açacak.

O gün benim kulağım, kürsüye çıkacak o gençte olacak. Kürsüye çıkan genç bize ne söyleyecek?

Celal KAZDAĞLI

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz