Lübnan’da halk sokaklarda, Caca hükümetten çekildi

0
185
Lübnan'da halk sokaklarda, Caca hükümetten çekildi

Ekonomik sıkıntılar yaşayan Lübnan’da halk yüksek vergi oranları ve hükümetin ekonomi politikalarından şikayetçiyken, WhatsApp aramalarını vergilendirme planları bardağı taşıran son damla oldu. Ülkede hükümetin getirdiği vergilere tepki amacıyla perşembe günü başlayan gösteriler üçüncü gününde de devam etti. Eylemlerde şu ana kadar iki kişi hayatını kaybederken, halk Başbakan Saad el-Hariri hükümetinin istifasını talep ediyor.

Sokak protestoları devam ediyor

Koalisyon hükümeti, WhatsApp ve benzeri internet üzerinden aramaları sağlayan uygulamalara günlük 0,20 dolar (20 sent) vergi getirmeyi planlıyordu. Ama kararı protesto edenler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalardan sonra, hükümet internet aramalarını vergilendirme planlarını durdurdu.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiği yönündeki açıklamasına karşın halk eylemlerini sürdürüyor.

Başkent Beyrut’un kuzeyinde bulunan Jeita semtinde sokaklara dökülen halk, ana caddelere barikatlar kurarak, lastik yaktı. Eylemler sonrası polis ekiplerine Lübnan ordusundan takviye yapılırken, kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sonucu Kızıl Haç yetkilileri 10 ila 15 kişinin yaralandığını ve tedavi altına alındığını kaydetti.

Lübnan polisi ise kolluk kuvvetlerinden 60 kişinin yaralandığını öne sürdü.Öte yandan Lübnan’da protestocuların yaktığı ateşin sıçradığı binada iki kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Hariri ortaklarını suçluyor

Eylemciler, Başbakan Saad el-Hariri hükümetinin istifasını talep ediyor. Başbakan Hariri ise hükümet ortaklarının reformlara izin vermediğini ileri sürüyor.

Başbakan Hariri, 18 Ekim’de yaptığı konuşmada, koalisyon ortaklarına reformları hayata geçirmek için 72 saat süre verdi, aksi durumda başka bir yaklaşım sergileyeceği uyarısında bulundu.

Hariri gösteriler devam ederken Twitter hesabından yaptığı açıklamada, evinde kameralardan uzakta toplantılar ve telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Hariri açıklamasında, Maliye Bakanı Ali Hasan Halil, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Fenyanus ve Sanayi Bakanı Vail Ebu Faur ile bir araya geldiğini ve ülkede yaşanan sorunlara çözüm bulununcaya kadar görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

WhatsApp vergisi 

Hükümet, 2020 bütçe taslağında gelirleri artırabilmek için Perşembe günü ‘Voip’ olarak bilinen internet üzerinden telefon görüşmelerine günlük vergi getirileceğini duyurmuştu.

Bu karar, WhatsApp, Facebook, Messenger ve Apple’ın FaceTime uygulamaları için geçerli olacaktı.

Vergi oranı da günlük 0,20 dolar olarak belirlenmişti.

Bu kararla hükümet yaklaşık 3,5 milyon Voip kullanıcısından, yıllık 250 milyon dolar gelir vergisi elde etmeyi planlıyordu.

Ülkedeki iki cep telefonu şebekesi de devlete ait şirketlere bağlı. Lübnan’da telefon ücretleri bölgenin en pahalı şebekeleri arasında.

Göstericileri sokağa çıkaran karar WhatsApp aramalarına vergi getirilmesi planları oldu. Ama birçoğu hükümeti ekonomik krizle mücadelede eksik gördüklerini söylüyor.

Sokağa çıkan binlerce gösterici protestoların asıl sebebinin ekonomik kriz olduğunu ifade etti.

Perşembe günü Beyrut’un Riad el Sulh Meydanı’nda “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganları atıldı.

Göstericiler ayrıca, Lübnan’da son yıllarda yaşanan en büyük orman yangınlarıyla mücadelede de hükümetin yetersiz kalmasına tepki gösterdi.

Caca’nın istifası

Son dakikalarda gelen bilgilere göre Lübnan Güçleri Partisi lideri eski falanjist komutan Semir Caca, kabinedeki dört bakanının istifasını açıkladı. Protestocuların sevinç gösterileri yaptığı belirtilirken, bu istifaların hükümetin istifasına kadar uzanacağı görüşleri de dile getirilmeye başlandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz