Maximo Laura – İplere Hükmeden Adam

0
117
Maximo Laura - Tekstil Sanatçısı

“Çalışmalarımda, sembollerden, öykülerden, geleneklerden, ritüellerden, deneyimlerden ve atalarımıza, özellikle de Peru kültürüne ait ikonografiden beslendim. Onların bu deneyimleri, çağdaş görsel sanatları keşfetmem, araştırmam ve özümsememde bana ilham kaynağı oldular. Örnekler öyle cömertçe sunulmuşlardı ki, yaptığım şey aslında, beni harekete geçirecek olan totem görsellerini, sembolik karakterleri ve peyzajları seçmek, kendi deneyimlerimle birleştirmek, atalarımdan gelen paternleri böylece geliştirmekti”.

Bu sözlerin sahibi Maximo Laura, Güney Amerika’nın önde gelen ve en eşsiz tekstil sanatçılarından. 1958 Peru, Ayacucho doğumlu. Uluslararası üne sahip, ödüllü bir duvar halı/kilim dokumacısı. Sanat danışmalığı ve çağdaş And tekstil tasarımı danışmanlığı yapıyor. Aynı zamanda tasarımcı ve öğretim görevlisi. Atalarının dokuma tekniklerini, sembollerini, anılarını, mitlerini ve ritüellerini çağdaş sanatla sentezleyerek oluşturuyor eserlerini.

Five Manta Ray Fish
Five Manta Ray Fish

Laura, Ayacucho’da babasının yanında öğrenmiş mesleğini, çocuk yaşta. Aileden dokumacı yani. Kendi deyimiyle bir beşinci kuşak dokumacı. Yaptıklarıyla hem iç dünyasını keşfetmekte, hem de dış dünyaya Peru’nun sınırlarını da aşan uzun soluklu bir yolculuk yapmakta. Bugün Lima’da sürdürüyor yaşamını. Çizimlerinin ilham kaynaklarının çok çeşitli kültürler olduğunu söylüyor.

  • ifadeci ve totemik özelliklerin Chavin kültüründen (Peru’nun kuzey yaylalarında yaşamış Kolombiya öncesi bir uygarlık)
  • geometrik formların Huari ve Nazca’dan (Huari, Peru’nun güneyinde yaşamış İnka öncesi bir uygarlık ve Nazca Peru kıyısında Andes kentinde yaşamış Orta Ufuk uygarlığı)
  • sadelik ve lineerliğin de Chancay’dan (Peru’nun orta kıyılarında yaşamış Colomb öncesi bir uygarlık) kaynaklandığını düşünüyor.

Yolunuz Perunun Cusco eyaletine düşerse, Maximo Laura’nın eserlerinin sergilendiği, kendi adını taşıyan müzesini gezebilirsiniz.

Maxiomo Laura’nın sitesi için tıklayabilirsiniz: https://maximolaura.com/tapestry-shop/

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz