Naim Süleymanoğlu unutulmadı

0
163
Naim Süleymanoğlu unutulmadı

Dünya spor tarihinin efsane ve unutulmaz isimlerinden Naim Süleymanoğlu ölümünün 2. yılında kabri başında anıldı. Efsane halterci’nin ölümü’nün üzerinden tam 2 yıl geçti. Ailesi, arkadaşları ve sevenleri efsane halterciyi ölümünün 2. yılında yalnız bırakmadı.

Cep Herkül’ü lakaplı Naim Süleymanoğlu, ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyada kendi ağırlığının 3 katı fazlasını kaldıran tek halterci ünvanına sahip olan Naim Süleyman oğlu 2 yıl önce karaciğer yetmezliğinden vefat etmişti. Cep Herkül’ü lakalı Naim Süleymanoğlu’nun Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunuyordu.

Naim Süleymanoğlu kimdir?

Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak gösterilen Naim Süleymanoğlu, haltere 1977’de henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. 16 yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca 3 Olimpiyat Altın madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu var. Tam 46 kere dünya rekoru kırdı. “Cep Herkülü” lakaplı efsane sporcu, 18 Kasım 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Filmi vizyona giriyor

Film tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi, efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini konu ediyor. İlk Dünya Rekoru’na imza attığında 15 yaşında olan, spor kariyerine 7 Dünya Rekoru,üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 Olimpiyat Altın Madalya, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 tane Dünya Şampiyonluğu ve daha nice başarılar sığdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı filmde, Süleymanoğlu’na Hayat Van Eck hayat veriyor. Merakla beklenen film 22 Kasım Cuma günü gösterime girecek. 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz