Önce Kudüs… Bugün de Ermeni tasarısı ve Barış Pınarı Harekatı! Gültekin Uysal’dan ABD’ye ses getiren tepki

0
150
Önce Kudüs... Bugün de Ermeni tasarısı ve Barış Pınarı Harekatı! Gültekin Uysal'dan ABD'ye ses getiren tepki

Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Ermeni tasarısı hakkında önemli açıklamalar yapan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Gerçeklerden uzak bir karar. İki yasa girişimini de şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı tarihin Osmanlı’nın Kudüs’ten ayrılışının 100. yılına denk getirildiğini hatırlatan Gültekin Uysal, 29 Ekim günü ABD’nin Ermeni tasarısı kabul etmesinin ve Barış Pınarı Harekatı için yaptırımı öngören yasa teklifinin manidar olduğunu kaydetti.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yasa tasarılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sözde Ermeni soykırımı konusunda ABD Temsilciler Meclisi kararının gerçeklerden uzak, bir akara olduğunu ifade eden Uysal, “Karar, NATO müttefiki olarak ülkemizi ve 82 milyon Türk vatandaşını son derece yaralamış, üzmüş ve kırmıştır” dedi.

Genel Başkan Uysal, Barış Pınarı operasyonu nedeniyle onayladıkları Yaptırım Yasa Tasarısı hakkında ise “Son derece haksız, ikili ilişkilerde telafisi güç hükümler içermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamadaki değerlendirmelerinde şunarı kaydetti:

Gültekin Uysal: Aynı gün kabul edilmeleri manidar

“ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadı 29 Ekim 2019 tarihinde “Ermeni Soykırımı konusunda ABD’nin tutumunu teyit” başlıklı karar tasarısını 11’e karşı 405 oyla ve Türkiye’ye Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle bir dizi yaptırım öngören yasa teklifini ise 16’ya karşı 403 oyla kabul etmiştir. ABD Kongresinde uzunca bir süredir zaman zaman gündeme getirilen ancak Yönetim tarafından karşı çıkılması sonucu sonuçlanamayan “sözde” Soykırım Tasarısı ile, Türkiye’nin son derece haklı Barış Pınarı operasyonu sonrasında gündeme gelen Yaptırım Yasa Tasarısının aynı gün içinde peş peşe kabul edilmesi dikkat çekicidir.

ABD’nin, önce 6 Aralık 2017’de Osmanlı’nın Kudüs’ten ayrılışının 100. Yılında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, sonra da Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 96. Yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladığımız bir günde Temsilciler Meclisinde kabul edilmesini son derece manidar buluyoruz.

Sözde Ermeni soykırımı konusunda ABD Temsilciler Meclisi gerçeklerden uzak, tarihçilere bırakılması gereken kararı, NATO müttefiki olarak ülkemizi ve 82 milyon Türk vatandaşını son derece yaralamış, üzmüş ve kırmıştır.

Uysal: Yaptırım ikili ilişkileri zedeler

Birleşmiş Milletler şartının 51. maddesi uyarınca başlatılan ve uluslararası meşruiyeti bulunan Barış Pınarı operasyonu nedeniyle, Temsilciler Meclisinin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri tarafından hazırlanarak onaylanan Yaptırım yasa tasarısı ise, son derece haksız, ikili ilişkilerde telafisi güç ve uzun zamana sebep olabilecek hükümler içermektedir. Bu çerçevede, yasa tasarısının silah sanayi yanında enerji sektörüne yönelik, bazı siyasi kişilerin mal varlığı ve vize yasağı gibi, hususlar içermesi son derece rahatsız edicidir.

Gültekin Uysal: ABD’nin girişimlerini şiddetle kınıyoruz

Demokrat Parti olarak, Kore’den Afganistan’a dünyanın değişik coğrafyalarında ortak amaçlar için mücadele eden 2 ülkenin, ortak geçmişine yakışmayan bu 2 yasa girişimini şiddetle kınıyor, bundan sonra görüşüleceği Senato’da aklıselimin ağır basarak reddedileceğine inanmak istiyoruz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz