Ortadoğu’dan çekilen ABD’nin yerini Rusya mı alıyor?

0
95

ABD Başkanı Donald Trump “Suriye’den çekilme” kararını Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Operasyonu ile hayata geçirdi. ABD’nin Ankara’da gerçekleşen görüşmelerden sonra Türkiye ile vardığı mutabakat ile ABD’nin Suriye’den çekilme kararını hayata geçirdiği herkes tarafından kabul edilmeye başlandı.

Trump’ın uzun süredir YPG/PYD unsurlarına yaptığı yatırıma, onları eğitip silahlandırmasına rağmen bir anda Suriye’yi terk etmesi ABD’de kongre başta olmak üzere eski Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı mensupları tarafından eleştirilmeye başlandı. Bu kesimler ABD’nin çekildiği bölgede boşluğu Rusya’nın doldurduğunu söylüyorlar.

YPG/PYD ise ABD’nin kendisini yalnız bırakmasından sonra hemen Rusya’ya yanaştı. Rusya’nın isteği ve arabuluculuğu ile Suriye rejimiyle anlaştı. YPG ile Şam arasında Rusya’nın himayesinde yeni bir ittifak doğdu. Nitekim ABD’nin boşalttığı Menbiç’e Rusya YPG ile Rejim unsurlarının girmesini sağladı. Menbiç’teki patronaj ABD’den Rusya’ya geçmiş oldu. Şimdi ABD’nin Suriye’den çekilmesi ile Rusya Suriye’de ana unsur haline geldi.

Aramco petrol tesisleri vurulduğunda ABD ve Suudi Arabistan bunun arkasında İran olduğunu söylediler. Ancak ABD İran’a karşı Suudi Arabistan’ın yanında eskisi gibi doğrudan yer almadı. ABD’nin bu tutumu kritik edilirken Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin Pazartesi günü Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Suudi Arabistan Putin’i adeta “yeni patron” görüntüsü vererek abartılı bir tören ile karşıladı. İki devlet pek çok yeni anlaşma yaptı. Savunmadan, petrole kadar anlaşmaların içeriğine bakıldığında Rusya’nın Suudi Arabistan’da asıl oyuncu olmaya başladığı görülüyor. Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri ile kurduğu ilişki de benzer biçimde.

Bölgede İran’ı denetleme rolünü de Irak’ta giderek daha aktif olan Rusya’nın oynayabileceği düşünüldüğünde Moskova’nın Washington’un yerini alıyor değerlendirmesi çok da hayalci durmuyor.

Bütün bu gelişmeler ABD ile Rusya arasında ilan edilmemiş yeni bir işbirliği var mı sorusunu akla getiriyor. Şayet Rusya, ABD’nin Ortadoğu’da en  yakın müttefiki haline gelirse bu yeni bir dönemin başlangıcı anlamına gelecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz