Putin’in Wikipedia hayali

0
99
Putin'in Wikipedia hayali

The Guardian’ın haberine göre Putin, Büyük Rus Ansiklopedisinin yerine, Wikipedia’nın Rusça versiyonunun geliştirilmesinin iyi olacağını söyledi. Kremlin’de yapılan ve Rusçanın geleceğinin tartışıldığı bir toplantıda, bir rektörün mahkemelerde hüküm verme sürecinde Wikipedia kullanılmasından şikâyet etmesi üzerine Putin’in bu tespiti yaptığı iddia ediliyor.

Putin’in sözünü ettiği Büyük Rus Ansiklopedisi çok yeni sayılabilecek bir ansiklopedi. 2007-14 yılları arasında geliştirilen ve basılan ansiklopedi, anlaşılan o ki, elektronik ansiklopedilerle rekabet edemedi. Devlet, bunun üzerine, Wikipedia benzeri bir ansiklopedi geliştirilmesi için 1,7 milyar ruble kaynak ayırmış. Putin, böylelikle güvenilir bilginin iyi ve modern bir biçimde sunulmasının sağlanacağını öne sürmüş.

Görünen o ki Putin, Wikipedia’nın başarısının iyi ve modern görünümlü olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Başarının kaynağının hürriyetçi bir ortamda bilginin ademi merkeziyetçi bir anlayışla örgütlenmesi olduğunu ya görmüyor veya görmezden geliyor. Rusya Wikipedia’yı 2015’te yasaklamıştı. Yasağın gerekçesi, bir uyuşturucu madde hakkındaki sayfayı editörünün silmeyi reddetmesiydi.

2001 Mayısında başlatılan Rusça Wikipedia, 1,5 milyondan fazla madde ihtiva ediyordu ve altıncı büyük Wikipedia idi. Rusça Wikipedia, İngilizce versiyonundan sonra en çok ziyaret edilen Wikipedia idi. Karşılaştırma amacıyla Wikipedia’nın Türkçe versiyonuna bakılabilir. Aralık 2002’de başlatılan Türkçe Wikipedia’da sadece 335 000 civarında madde var ve madde sayısı açısından dünyadaki otuzuncu sırada. Putin’in Wikipedia benzeri bir Rusça elektronik ansiklopedi girişimi, dünyanın başka yerlerinde de milliyetçilere ve gözetim meraklısı hükümetlere ilham verebilir. Bu tür teşebbüsler, günümüzün sosyal ve teknolojik ortamında milliyetçiliğin ve gözetim heveslerinin başarısız kalmasına güzel örnekler de oluşturabilirler.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz