Rusya’dan oyun değiştiren hamle

0
85

RUSYA, TÜRKİYE İLE KARŞI KARŞIYA GELİR Mİ?

Suriye’den kaynaklanan terör tehdidine karşı “güvenli bir bölge” amacıyla Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatan Türkiye, ABD’nin askerlerini geri çekmesi üzerine sahada Rejim-YPG işbirliğini destekleyen Rusya ile karşı karşıya geldi. Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu olarak adlandırılan ÖSO ile birlikte girmek üzere olduğu Menbiç için Rus Savunma Bakanlığı, “Suriye ordusu, Menbiç’in tamamında kontrolü ele geçirdi” açıklaması yaptı ve Rus askeri polisinin Suriye ordusu ile Türk askerlerinin kesişim noktasında devriye attığını söyledi.

Başından beri Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlama hakkı olduğunu savunan Rusya, Barış Pınarı Harekâtı ile birlikte tutumunu belirgin şekilde değiştirmeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın o güne kadar “kara gücü” olarak nitelediği YPG-SDG’yi desteklemek yerine “Suriye’den çekiliyoruz” açıklaması Suriyeli Kürtler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. ABD’nin bu tavrı karşısında “arkadan bıçaklandıklarını” düşünen YPG Suriye rejimine yaklaştı. Rusya bu fırsatı değerlendirdi ve Esad Rejimi ile YPG-PYD ittifakına arabuluculuk etti. Moskova’nın bu hamlesi Suriye’de oyunun kuralını değiştirdi. Bu gelişmeden sonra Türkiye ve Rusya Suriye’de pek çok noktada karşı karşıya gelmeye başladı.

MENBİÇ: OLAYIN KİLİTLENDİĞİ YER

9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekâtı’nın Türkiye açısından en kritik iki noktasından biri Menbiç diğeri Kobani. Ankara, 15 Temmuz sonrası Cerablus’tan Suriye’ye Fırat Kalkanı Harekâtı’nı yaptığında Menbiç’e kadar gelmiş, son anda ABD’nin araya girmesi üzerine operasyonun sona erdiğini ilan etmişti. ABD bir ay gibi kısa sürede kendi askerlerini Menbiç’ten çekecek ve bölge ÖSO’ya bırakılacaktı. Ancak bu söz yerine getirilmedi.

Ankara için Menbiç yarım kalan işin tamamlanması anlamına geliyordu. YPG’nin Şam ile hareket edip bulunduğu yerleri Suriye rejimine bırakma kararından sonra, harekâtın altıncı günü ÖSO ile birlikte TSK unsurları Menbiç sınırına dayandı. Menbiç’ten yapılan atış sonrası bir Türk askerinin şehit olması ve sekiz askerin yaralanması haberinden hemen sonra Rusya Savunma Bakanlığı Menbiç’in Suriye güçleri tarafından tüm olarak kontrol altına alındığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ABD ise Menbiç’ten askerlerini çektiğini ilan etti.

Rus askeri polisinin Suriye ordusu ile Türk askerinin kesişim noktasında devriye attığı ilan edilirken aynı zamanda Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye ile Suriye’nin savunma bakanlıkları, istihbarat servisleri dışişleri bakanlıkları üstünden “gerçek zamanlı ve sürekli olarak” diyalog halinde olduklarını ileri sürdü. Suriye’de bundan sonra olayın nasıl gelişeceği büyük oranda Menbiç’te kilitlenmiş gibi görünüyor.

Ankara ile Moskova’nın karşı karşıya geldiği ikinci konu ise Suriye-Türkiye sınırında güvenliği kimin sağlayacağı meselesi. Türkiye ABD’nin desteği ile terör koridoru inşa edildiğini söyleyerek, sınırındaki bu tehdidi kaldırmak amacıyla Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı.

ABD’nin çekilmesi ve YPG ile Şam Rejiminin işbirliği yapması üzerine Rusya tavır değiştirmiş görünüyor. Türkiye güvenli bölgeyi ÖSO üzerinden kendi imkânlarıyla kurma yolunda ilerliyor. Rusya ise son anda tavır değiştirerek “sınırda güvenliği Suriye rejimi kursun” diyor.

Menbiç’ten sonra Türkiye, Rusya ile sınır güvenliği konusunda da karşı karşıya gelmiş görünüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz