Sonneborn: Ben de 3 milyon Türk’ü göndermekle tehdit ederim!

0
165
Sonneborn: Ben de 3 milyon Türk'ü göndermekle tehdit ederim!

Barış Pınarı Harekatı sırasında, Avrupalı ülkelerin harekata karşı çıkıp, yaptırım kararları almaları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gönderilebileceğini dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı’na yönelik eleştirilerine tepkisini şu sözlerle dile getirmişti:

“Kendinize gelin. Operasyonumuzu ‘İşgal hareketi’ diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay, kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz.”

Erdoğan’ın bu çıkışına tepkiler gecikmemiş, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, mültecilerin şantaj amaçlı silah gibi kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Bir tepki de Almanya Die Partisi’nin kurucusu ve genel başkanı Martin Sonneborn’dan geldi. Türkiye’deki göçmenlerin, Avrupa’ya geçmelerini önlemememiz durumunda, kendilerinin de Almanya’da yaşayan Türkleri geri gönderebileceklerini söyledi.

Sonneborn “Erdoğan bir kere daha bizi 3 milyon Suriyeli göndermekle tehdit ederse, ben de Kreuzberg’den 3 milyon Türk’ü göndermekle tehdit ederim.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada, bu açıklamalara öfkeyle cevap verenler kadar, Sonneborn’un espri ya da ironi yapmış olabileceğini düşünenler de vardı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz