Türkiye 1 Aralık tarihine kitlendi! Gültekin Uysal Radikal Demokratik Deklarasyon’un ipuçlarını verdi

0
353
Türkiye 1 Aralık tarihine kitlendi! Gültekin Uysal Radikal Demokratik Deklerasyun’un ipuçlarını verdi

Kamuoyunda Demokrat Parti’nin açıklayacağı ‘Radikal Demokratik Deklarasyon’ büyük merak uyandırdı. Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, ‘Politiko’ adlı YouTube kanalında Cemalettin Taşcı’nın konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Cemalettin Taşcı: Türkiye kaynıyor. İktidar son derece başarısız. Muhalefet ondan daha başarısız. Biz isimler konuşuyoruz ama siyaset sistemimiz bir çözüm üretmiyor. Görüyoruz ki dünyada da siyaset sıkışmış durumda. Bu şartlar altında nasıl bir hayal kurma şansımız olduğunu merak ediyoruz doğrusu. Bu konuda bize birtakım ipuçları verebilecek misiniz?

Gültekin Uysal: Türkiye’de siyasi alan tartışmalarının ötesinde daha derinde yaşanan büyük problemlerimiz var. Siyasetin suyun üzerine kadar çıkabilme imkanı maalesef Türkiye’de yok. Problemi teşhis ederken de cevap ararken de temel problemler üzerinden değil şahıslar üzerinden bir arayışımız var. Türkiye’de siyasi partilerin kurumsallaşması hep şahıslar üzerinden yürümüş. Bir yanlışta yarışan iktidar ve muhalefet var. Simbiyotik bir ilişkiye dönüşmüş, birbirini besleyen… Çok uzun süredir iki aks var. Bir tarafta AKP-CHP aksı diğer tarafta HDP ve MHP aksı. Beraberindeki kimlik alanlarını, kutuplaşma alanlarını seçmiş bir siyaset var.

Acılarla beraber şekillendirilmiş bir Türkiye var. Herkesin nefes alabileceği, yarından umut edebileceği bir ülke özlemi. Bu ülkenin hür ve eşit vatandaşı olarak refah içinde, güven içinde bir Türkiye arıyor. Demokrat Parti olarak çok kritik eşiklerde geçmişte vazifelerimiz var. Adalet Partisi, Doğruyol Partisi, Anavatan Partisi… Büyük değişimlerin eşliğinde bir dünya, bir Türkiye var. Bugünkü AK Parti iktidarının Türkiye’yi biraz daha içe kapatarak hedeflerine yürümeyi planlayan genel bir stratejileri var.

Konuşmanın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz