Türkiye Suriye’de ne kazandı?

0
115
Türkiye Suriye'de ne kazandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı başladığında hedefin Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar uzanan bölgede en az 30 km derinlikte bir güvenli bölge olduğunu açıkladı. Fırat nehri ile Irak sınırı arası 450 km uzunluğunda. Harekâtın yedinci gününde Türkiye ÖSO ile birlikte askeri amacının 120 km uzunluk ve 30 km derinlik kısmını gerçekleştirmiş görünüyor.

Türkiye operasyonu 9 Ekim 2019 günü Akçakale’den Tel Abyad’a ve Ceylanpınar’dan Resulayn’a geçerek başlattı. Bu iki yerleşim arası 120 km mesafeye denk geliyor. ÖSO ile birlikte TSK unsurları öncelikle Tel Abyad ve Resulayn’ın kırsal kesimlerini kontrol altına aldı.

Harekât başladığında Suriye tarafından zaman zaman Türkiye’nin sınır ilçeleri olan Suruç, Akçakale, Ceylanpınar, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerine top atışı yapıldı. Türkiye’nin bu bölgelerde sivil kayıpları oldu. Saldırı noktalarına anında cevap verildi ve TSK unsurları ile ÖSO’nun ilerleyişi sürdü.

ABD’nin askerlerini çekmesinden sonra operasyon Tel Abyad ve Resulayn’ın merkezine yapıldı ve iki ilçenin kontrolü sağlandı. Bu süreçte YPG unsurları güçlerini büyük oranda daha güneye taşıdı. Rusya’nın araya girmesi ile YPG ile Suriye rejimi işbirliği yaptı ve YPG elinde bulundurduğu tüm birimleri rejime bıraktığını ilan etti. Şam birliklerine dâhil olan YPG unsurları bu defa rejim unsuru olarak tekrar kuzeye doğru ilerlemeye başladı.

Bunun üzerine Türkiye operasyona hız verdi. Bir yandan Menbiç etrafına yığınak yaptı, öbür yandan sınırdan daha güneye inerek stratejik konuma sahip olan M-4 karayolunun bir kısmını kontrol altına aldı.

YPG ile ittifak kuran rejim askerleri bu süreçte Fırat’ın doğusunda yer alan iki kritik yerleşim birimine gelerek yönetimi devraldı. Bunlardan biri Irak sınırına daha yakın olan Resulayn’ın güneyinde yer alan Tell Tamir kasabası. Diğeri ise Fırat nehrine yakın olan ve Tel Abyad’ın güneyinde yer alan Ayn İsa. Ayn İsa ile Tell Tamir arasında bulunan M-4 karayolu ÖSO ve TSK unsurları tarafından kontrol edilmiş durumda. Rejim askerleri bu iki kasaba arasında doğrudan bir ulaşıma sahip değil.

Fırat’ın batısında kalan Menbiç’e ÖSO ve TSK’nın takviye birlikler göndermesi üzerine YPG destekli rejim askerleri de birliklerini bu bölgeye gönderdi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre de Menbiç tamamen rejim askerleri tarafından kontrol altına alındı. ABD de kendi askerlerini Menbiç’ten çektiğini açıkladı. Olası bir çatışmaya meydan vermemek için Suriye ordusu ile TSK arasında Rus askeri polisi devriye atıyor.

Bir başka dikkat çeken gelişme ise YPG’yi içine alan Suriye Ordusunun kuzeye, Türkiye sınırına doğru ilerleyişinin sürmekte olduğu. Özellikle Fırat’ın doğusunda yer alan Kobani’ye doğru yaklaşmakta oldukları ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobani tamam” açıklamasına rağmen ÖSO ve TSK unsurlarının o bölgeye yönelik dikkati çeken bir hazırlığı henüz görünmüyor.

Suriye’de askeri yoğunluk, Menbiç – Kobani – Tel Abyad – Ayn İsa – Resulayn ve Tell Amir’i kapsayan bölgede toplanmış bulunuyor. Bu bölgede TSK/ÖSO, Rejim/YPG, Rus ve ABD askerleri bulunuyor. Türkiye’nin ÖSO üzerinden kontrol ettiği Tel Abyad – Resulayn arasındaki 120 km uzunluk ve 30 km derinlikte bulunan bölgede daha çok Arap nüfus yaşıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz