Yaz saati uygulamasına dönüyor muyuz dönmüyor muyuz?

0
96
Yaz saati uygulamasına dönüyor muyuz dönmüyor muyuz?

Her yıl Türkiye’de milyonlarca insanın kafasını karıştıran yaz saati uygulaması yeniden gündemde. CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaz saati uygulaması ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Yaz saati uygulaması

2016’da tek saat uygulamasına geçme kararı almıştık. Epey eleştiri konusu olmuştu. Bununla ilgili biz o dönem teknik çalışma da yaptırmıştık. Yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf etti Türkiye bu uygulama ile. AB de geçtiğimiz aylarda bir karar aldı ve üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde bir tavsiye kararı aldı. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi de görmüş olduk.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satır başları…

(Bor tesisi hakkında) Bor karbür sertliği en yüksek malzemelerden birisi. Ağırlıklı olarak savunma sanayide kullanılıyor. Normal çelikte ağırlık fazla olacak. Personel taşıyamaz ya da araç üzerinde bile taşınmaz. Nükleer santrallerde kullanılır. Aşama aşama gideceğiz. uzun vadede buraya kadar çıkmayı düşünüyoruz. Tonları bir milyon doların üstüne çıkabiliyor. 

Dünyada birinciyiz

Bor rezervi açısından Türkiye yüzde 73’le dünya birincisi. Pazar payında ise yüzde 59. Dünyada üretimi 12-15 bin ton arasında. Yıllık 1000 ton üretim kapasitemiz var. Tesisle birlikte yüzde 7-8 pazar payıyla başlayacağız. Yıllık 25-30 milyon dolarlık bir gelir elde ederiz. 

Yüksek teknoloji ve enerji gerektiriyor. Bor üretimi yapanlar bir elin parmaklarını geçmez. En büyük üretici Çin ve Türkiye de yer alacak. Yerlilik oranı yukarıya taşındı. Hem kamu hem de özel sektör tarafı var. 

Sözleşmede yazılı süre 24 ay. Yüklenici firmayla da bir araya geldik. 18 ayda bitirmeye söz verdiler. İnşallah tamamlamış olacağız. 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz